„Prvotním impulzem byla potřeba aktivní reakce na film Šmejdi," říká iniciátor projektu Jiří Kadeřávek, který věří, že v podobných aktivitách nezůstane osamocen.

Senioři navštívili postupně tři nedaleká místa s významnými památkami českého baroka, v květnu zamířili do Kutné Hory, v červnu do Žďáru nad Sázavou a v červenci na Kuks.

Pečlivě připravený itinerář cesty (včetně poznávání místní kuchyně při obědě) strávili senioři v doprovodu průvodkyně, která vedle bezproblémového průběhu akce zajišťovala také odborný výklad o navštívených památkách.

Zájem o výlety vysoko převyšoval jejich kapacitu. „Chtěli jsme, aby byly výlety příjemně komorní a vedle návštěvy památek přinesly seniorům také možnost vzájemného setkání a rozhovorů. Kapacitu výletů jsme proto omezili na mikrobus pro 20 osob," doplňuje realizátorka výletů Štěpánka Gottwaldová.

O vydařenosti akce hovoří reakce zúčastněných seniorů. „Bylo to příjemné. I díky tomu, že s námi jela právě Štěpánka Gottwaldová v roli průvodkyně, která nám všude všechno vysvětlila," nešetří chválou Chrudimačka Vlasta Korbelová. „Škoda, že to končí," dodala jiná seniorka.