„Kdosi vymyslel, že autobus nás ze Slatiňan doveze nejprve do Žďárce u Skutče. Tam počkáme na příjezd vlaku od Havlíčkova Brodu asi půl hodiny a pak nás teprve milostivě doveze zpátky do Vrbatova Kostelce. Takže jsem se domů dostal o hodinu déle. Zajímalo by mě, proč železničáři neudělali výluku klasickým stylem tak, aby autobusy kopírovaly trať.“

K popsané situaci se vyjádřil Michal Štěpán, ředitel Krajského centra osobní přepravy v Pardubicích. „Autobus s cestujícími od Slatiňan do Vrbatova Kostelce a do Prosetína skutečně nejede přímo. Kvůli takovýmto zastávkám by nakonec vlakové spoje mohly nabrat zpoždění až mnoha desítek minut. Jsme si vědomi toho, že opatření přináší cestujícím v méně frekventovaných zastávkách určité nepohodlí. Ale celkově jde o nejvýhodnější řešení,“ domnívá se Štěpán.

S komplikacemi při cestování je nutno počítat také od příštího pondělí až do konce tohoto měsíce, kdy budou výluky pokračovat. Vlaky jsou nahrazeny autobusovou dopravou, která jezdí podle speciálního jízdního řádu. Pro cestující platí některá omezení a odchylky, které jsou uvedeny na vývěskách v obcích a městech po trati.

Zrychlené autobusové linky navazují na železniční spoje ve Slatiňanech a Žďárci, zastávkové autobusy náhradní dopravy rozvážejí cestující do mezilehlých zastávek. Zpoždění vlakových spojů je očekáváno v rozmezí 5–10 minut, cestující však musejí počítat, že z některých zastávek odjíždějí náhradní autobusy o několik minut dříve oproti jízdnímu řádu vlaků. V Zaječicích, Chrasti a Horce je zastávka náhradní dopravy umístěna na vyznačených místech v centru.

„Rozsáhlejší výluky jsou způsobeny tím, že se v současnosti provádějí jak opravy železničních přejezdů tak opravy kolejového svršku. Prázdniny jsou nejvhodnějším obdobím třeba i proto, že neomezujeme dojíždějící studenty a školáky,“ říká ředitel centra osobní přepravy. Podle jeho slov jde o poslední významnější výluku v letošním roce. „Trať 238 z Pardubic do Havlíčkova Brodu je jinak ve velmi dobrém stavu, přepravní rychlost tu kolísá mezi 70 až 80 kilometry v hodině,“ uzavírá Michal Štěpán.