„Když to srovnám s minulým týden, tak tady je to o poznání lepší. Ale stále to je katastrofa. Oproti minulému týdnu však měly Morašice štěstí, že se tu prohnala jen voda a ne bahno“ líčil krátce před pondělním polednem situaci v Morašicích velitel SDH Březhrad Pavel Oščiatka. To, že opět vezmou své vybavení a vyjedou na pomoc, se březhradští „dobráci“ dozvěděli v neděli večer.

„Bylo kráte po šesté hodině, když nám zavolal velitel z města, že ráno máme být připraveni a pojedeme pomoci. Hned jsem začal obvolávat kolegy a vyjednal jsem si volno v práci,“ popsal začátek „pardubické“ anabáze Pavel Oščiatka s tím, že do Morašic vyjela čtveřice dobrovolných hasičů krátce před pondělní sedmou hodinou ráno. Na místě se pak všichni setkali i s dalšími dobrovolníky z Hradecka. Kromě Březhradu totiž v povodní postižené obci pomáhaly i jednotky z Plačic, Malšovy Lhoty, Plácků a Třebše.

„A všichni jsme si dost mákli. Vyčerpávaly se studny, čistily se objekty a sklepy plné vody,“ popsal situaci přímo z místa březhradský velitel. V Morašicích strávil spolu se svými kolegy jen pár hodin: „Většinu prací už přes noc zvládli místní lidé a dobrovolní hasiči. My jsme pomáhali opravdu už jen s těmi dodělávkami. Po poledni jsme pak byli odvoláni na pomoc do Heřmanova Městce. Tam nevím, jak budeme dlouho, ale když můžeme, tak vždy rádi pomůžeme.“

Čerpání vody ze sklepů v Míčově - Sušici
Voda se valila do domu, maminka se zranila, popisuje dramatické chvíle žena

Hradeckou pomoc ocenil i morašický starosta Roman Štěpánek. „Za každou pomoc jsme rádi. A jak říkali sami hasiči, tak jsem rád, že to tady nešlo i s bahnem, ale „jen“ ta voda,“ nechal se slyšet Roman Štěpánek v době, kdy krátce dvanácté hodině odjížděl do Moravské Třebové pro vysoušeče, které poté rúřad poskytne zasaženým domácnostem. Podle morašického starosty však přišla velká voda velmi rychle.

„Ještě v neděli v jednu hodinu se zdálo, že to vše přežijeme bez úhony. Ale za půl hodiny už nám hlásič hlásil třetí povodňový stupeň. V tu chvíli pak přetekla voda přes hráz u Bačackého mlýna. Tam asi napáchala největší škody, kdy vnikla i do penzionu,“ uvedl starosta a dodal, že nakonec nakonec povodeň zasáhla asi desítku zdejších domů a poničila část komunikací a místní hřiště. „Opravdu buďme rádi, že to nakonec dopadlo takhle a škody, alespoň na obecním majetku, nebudou tak vysoké. Voda zde poškodila část komunikací a hřiště, kdy předpokládám, že se škody budou pohybovat v řádu sta tisíců a ne milionů. A ještě jednou bych chtěl poděkovat všem, kteří nám v této těžké chvíli pomohli.“

Voda si vyhloubila vlastní koryto
FOTO: Voda si vyhloubila vlastní koryto