„Poradní orgán ministra kultury již zápis doporučil, takže ministr by mohl každým dnem připojit svůj podpis,“ uvádí vedoucí SLS, etnografka Ilona Vojancová.

Výroba žinylky v Hlinsku představuje v rámci České republiky výjimečnou, přesněji řečeno ojedinělou záležitost. Jediným místem, kde se dnes v zemi žinylka tká tradičním ručním způsobem, je totiž roubenka v hlinecké památkové rezervaci Betlém. „Podle našich výzkumů ale tato výlučnost platí i pro celou střední Evropu. Vzhledem k tomu se domníváme, že si technologie zápis na seznam plně zaslouží, doplnila Ilona Vojancová.

Výroba žinylky představuje speciální tkalcovskou techniku, která má svůj historický původ ve Francii devatenáctého století. V Čechách, konkrétně právě na Hlinecku, pak byla technologie upravena a zdokonalena. A právě v této zdokonalené formě byla, opět na Hlinecku, také obnovena. Výrobě žinylky se zde věnuje jen tkadlec Josef Fidler, jenž zároveň drží titul Nositel tradice. Ten se snaží již dnes řemeslo popularizovat a předávat své znalosti návštěvníkům dílny v Betlémě. Po zapsání na seznam by bylo možné žádat o některé dotační tituly, jež by ještě více podpořily osvětu a popularizaci ojedinělé této ojedinělé tkalcovské technologie, která by se tak jednou mohla uchytit třeba i v dalších dílnách.

O ručně tkanou žinylku je takový zájem, že má Josef Fidler stále plno práce. Spolupracuje například s módní návrhářkou Beátou Rajskou, takže některé speciálně připravené vzory z betlémské dílny doplní její novou kolekci. „Jde o spojení historie se současností, protože žinylky určené pro tuto módní návrhářku se tkají v pozměněném provedení a s odlišným zdobením. Beáta Rajská s nimi pak dělá skutečně nádherné věci,“ pochvaluje si spolupráci Josef Fidler. Rozvíjí se ale také spolupráce tkalce se Salónem první republiky. „To jsou děvčata z Brna, která se zabývají šitím autentických prvorepublikových modelů. Ta zase mají zájem o klasickou dobovou žinylku,“ pokračuje Josef Fidler.

Příval práce ale Josefa Fidlera neznervózňuje. „Zmatek a chaos nemají v betlémské chaloupce místo. Dělám, co umím, i když jsou mé dodací termíny docela dlouhé. Ale zájemci o Rolls-Royce si také musejí na své auto počkat,“ dodává s úsměvem.