V září roku 1971 zdolala dvojice československých reprezentantů obávanou horu, když po boku Ferryho Půlpána stoupal k vrcholu ing. Jiří Pechouš, zvaný Sam, který v roce 1978 tragicky právě při dalším výstupu na Severní stěnu Eigeru zahynul. Severní stěna Eigeru se nedá přirovnat k ničemu. Je ojedinělá, ohromná, zdrcující. Téměř do dvoukilometrové výše vyrůstá najednou z doliny zeď kolmého černého kamene a ledu. Ponurá, nepřívětivá. Ve zběsilém tanci víří kolem ní mraky a mlhy. Úchvatnou kulisou nepřetržitě otřásá dunění lavin, svištění kamenů a hukot bouří. Severní stěně Eigeru se nic nevyrovná. Tak líčí dramatickou nádheru kulis jeden z nejlepších českých horolezců Radovan Kuchař.

František Půlpán začínal s bohatou sportovní kariérou na pískovcových skalách ve Škrovádě, kde po boku brněnského Leopolda Páleníčka, dalšího úspěšného reprezentanta, začal svoji pouť světovými výstupy, pod křídly sportovního horolezeckého oddílu Transporty Chrudim. Postupně slezl nejtěžší stěny v Evropě, zúčastnil se expedice na africké pohoří Atlas a na závěr aktivního horolezeckého života se zúčastnil expedice do Himalájí. František Půlpán má nespočetně prvovýstupů na pískovcových stěnách v celé České republice a dodnes je v horolezectví pojmem. Odešel v zájmu reprezentování ČR do Prahy, kde žije dodnes a vzpomíná na nejlepší léta své kariéry. Pokoušel se ještě jednou v roce 1977 s Poldou Páleníčkem, Samem Pechoušem a Karlem Procházkou o slezení Severní stěny Eigeru novou cestou, ale z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek nebyl výstup dokončen. Františku Půlpánovi i nyní, po čtyřech desítkách let gratulujeme k heroickému výkonu a přejeme mu hlavně hodně zdraví do dalších let života.

Sportovní jméno Půlpán má své pokračovatele, neboť prasynovci horolezeckého mistra Jakub a Matěj jsou velkými talenty v šachu a určitě se budou snažit také úspěšně v budoucnu reprezentovat naši vlast na zahraničních kolbištích. Budeme jim v jejich kariéře držet palce.

(will)