Tak probíhá první den mezinárodní soutěže Airborne Triathlon – memoriál Nikolaje Martynova, kterou pořádají příslušníci 43. výsadkového praporu Chrudim už popáté. Letos se jej účastní rekordních 21 tříčlenných týmů, z toho dva britské, dva polské a jeden americký. Zbytek tvoří čeští vojáci.

HLAVNĚ SE TREFIT
První den všichni absolvují tři seskoky nad letištěm a musejí se trefit do vyznačeného prostoru. „Vezmu si toho vpravo!" rozhodčí na zemi pronásledují přistávající výsadkáře, aby mohli co nejpřesněji změřit, jak daleko od středové čáry dopadli. A najdou se i tací parašutisté, kteří přistanou přímo na ni.

Zahraniční účastníci mají seskoky trochu těží, neboť používají české padáky, které jsou na rozdíl od jejich řiditelné, ale v tuzemské konkurenci se rozhodně neztratí. „Byl jsem překvapený, jak moc řiditelné české padáky jsou. Ale seskok byl parádní. Hodně pomáhá počasí, takové v Británii máme tak jednou za rok," žertuje se britský výsadkář Adam Brand krátce po seskoku.

UDÝCHANÍ STŘELCI
Dnes na soutěžící čekají střelby z pistolí na vzdálenost 25 metrů. V zásobníku budou mít dva náboje, když je vystřelí, musí rychle přebít a vystřelit další dva. Počítá se rychlost i přesnost. A pořadatelé vojákům tuto disciplínu ještě ztížili tím, že je před střelbou nechají zaběhnout delší vzdálenost.

Závěrečný den stráví soutěžící opět na chrudimském letišti, kde se budou proplétat bojovou dráhou výsadkáře. Pochopitelně opět na čas.

UCTĚNÍ PAMÁTKY
Úterní začátek Airborne Triathlonu patřil také vzpomínce na účastníky operace Anthropoid, od níž letos uplynulo 75 let. Oddíl chrudimských výsadkářů a jejich britští kolegové včera společně seskočili z výšky 3 000 metrů z vojenského vrtulníku Mi-171Š nad chrudimským letištěm, aby připomněli hrdinství československých parašutistů.

Gabčík s Kubišem, které v roce 1942 na výsadek do Československa dopravilo britské Královské letectvo RAF, se na úkoly připravovali na základnách pro zvláštní operace ve Skotsku. „Dnes stejně jako před 75 lety britští a čeští výsadkáři nasazují své životy, aby zajistili bezpečnost Evropy," uvedla britská velvyslankyně Jan Thompsonová.

„Velká Británie děkuje českým parašutistům za účast ve spojeneckých misích. Česká republika je důležitým spojencem Velké Británie." Čeští instruktoři během seskoku rozvinuli českou a britskou vlajku jako symbol tohoto spojenectví.