Sofince věnovali 175 tisíc korun. Tyto peníze nepocházejí jen z odebrání krevní plazmy, ale výsadkáři sumu zvětšili uspořádáním dražby i finanční sbírkou. „Takovou částku jsem ani v nejoptimističtějších představách nečekala,“ řekla maminka Sofinky Iveta Petrovická s tím, že se jedná o dosud největší jednorázový příspěvek, který kdy pro Sofinku rodina obdržela. Finanční dar od 43. výsadkového pluku tak může Sofince pokrýt náklady na pomůcky a rehabilitační pobyty asi na třetinu roku. Přidali se i zaměstnanci Sanaplasmy, kteří dívence věnovali speciální výživu.

Finanční sbírka, prodej krevní plasmy i dražba různých věcí vynesla více než 175 tisíc korun.
Chrudimští výsadkáři pomáhají Sofince. Prodali i svou krevní plasmu

Krevní plazma je zásadní surovinou pro výrobu životně důležitých léků. Nedá se však uměle vyrobit, získat lze pouze od dobrovolných dárců. „Darování krevní plazmy je zásadní pro léčbu lidí, kteří trpí mnoha nemocemi, lidí po úrazech či popáleninách. To je pro velkou část dárců důvodem, proč do našeho centra přicházejí,“ uvedl manažer pardubického odběrového centra Sanaplasma Radim Kožíšek.

Sofinka se narodila se vzácným genetickým onemocněním, spinální svalovou atrofií 1. typu, tedy nejtěžší formou. A to v době, kdy v České republice ještě nebyla běžně dostupná léčba. I když holčička nakonec lék dostala a postup nemoci tak byl zastaven, čeká ji celoživotní rehabilitace a cvičení. Potřebuje také kompenzační a zdravotní pomůcky, které je nutné obměňovat, jak bude růst.

Tento způsob pomoci není ojedinělý. Nedávno se například zaměstnanci pardubické firmy Edera domluvili na odběru a finanční kompenzaci věnovali na pomoc synovi svého kolegy.

Zdroj: www.sanaplazma.cz