Kruhák v místě křížení silnice II/358 se silnicí II/306 směrem na Prosetín už mělo město v plánu před čtyřmi lety. Křižovatka je nepřehledná a právě na ní došlo v minulosti k velkému množství dopravních nehod. Od samotného počátku ale stavbu, jejímž investorem je Pardubický kraj, provázela smůla.

„V roce 2020 byla zahájena jednání s majiteli dotčených pozemků a věřili jsme v realizaci v roce 2021. Bohužel se v následujícím roce nepodařilo okružní křižovatku zahrnout do krajského plánu investic a naději nám přinesl až rok 2022. Ale přišlo něco, s čím jsme rozhodně nepočítali," vzpomíná starosta Skutče Jaroslav Hetfleiš.

Objížďky jsou nutné, úsekem nelze projet.Objížďky jsou nutné, úsekem nelze projet.Zdroj: Zdroj: Město Skuteč

Bylo to tehdy velmi překvapivé, ale do výběrového řízení se, pravděpodobně z kapacitních důvodů a s ohledem na termín dokončení stavby, nepřihlásila žádná firma. A tak vyčleněné peníze pro stavbu putovaly do krajského rozpočtu na rok 2023.

Veškeré informace radnice o uzavírce, stavbě okružní křižovatky a veškeré informace včetně map objízdných tras najdete ZDE

Přes Chrudimku se pěší dostanou díky provizorní lávce.
VIDEO: Most u Tesca vydržel do Velikonoc. Už se do něj zakousl bagr

Přišel ale další problém, a to v podobě několika souběžně probíhajících oprav komunikací, přestaveb kruhových objezdů či oprav mostů v blízkém okolí s tím, že objízdné trasy jsou často vedeny právě přes Skuteč. „Možných objízdných tras na Skutečsku je i při normálním stavu málo, proto musel kraj ustoupit i od původního záměru, kterým byla realizace stavby za plného provozu, po etapách," pokračuje starosta.

Teď už se ale jede na ostro. A jisté je, že se stavba citelně dotkne dopravního provozu. "Provoz na obchvatu bude řízen semafory. Silnice do/z centra a směrem do/z Hlinska bude (nejdéle do 10. června) úplně uzavřena. V tuto dobu nebude možný ani průjezd autobusů. Chodci samozřejmě projdou. Prosíme všechny o trpělivost. Je to jistá komplikace, ale odměnou nám všem bude nová bezpečná křižovatka," stojí na facebooku města Skuteč.

Botas v roce 1963
ARCHIVNÍ VIDEO: Socialistický Botas. Sláva skutečské značky v roce 1963

Lidé ale hodně na sociální síti reptají. Nelíbí se jim, že nepojedou do města autobusy z vlakové zastávky ve Žďárci u Skutče, na které jsou dlouhá léta zvyklí. Problém budou mít podle rodičů i dojíždějící školáci. "Mně jde o to jestli je to domluvené nějak i ve školách. Každodenní omluvenku za pozdní příchod do školy až do června fakt nedám," napsala do facebookové diskuze maminka Veronika.

Namísto autobusů budou mezi vlakovou zastávkou ve Žďárci a Skutčí jezdit vlaky, Pardubický kraj objednal u dopravce celkem pět spojů. "Z toho tři pojedou v ranních hodinách, jeden odpoledne a jeden večer. Ranní vlaky pojedou přímo až do Pardubic, odpolední a večerní spoj pojede do Skutče přímo z Pardubic,“ řekl pro server zdopravy.cz mluvčí Českých drah Filip Medelský.

Vlakové spoje objednal u dopravce Pardubický kraj.Vlakové spoje objednal u dopravce Pardubický kraj.Zdroj: Zdroj: Město Skuteč

Některé autobusové linky byly zrušeny, přibylo pět vlakových spojů.Některé autobusové linky byly zrušeny, přibylo pět vlakových spojů.Zdroj: Deník/VLP Externista

Objízdná trasa pro osobní automobily: po silnici č.II/358 Skuteč ke křižovatce se silnicí č.II/337 Skuteč, dále po silnici č.II/337 přes Skutíčko (místní část města Skuteč), obec Leštinka a obec Vrbatův Kostelec, dále po silnici č.II/337 ke křižovatce se silnicí č.II/355 Louka (místní část Vrbatův Kostelec), dále po silnici č.II355 ke křižovatce se silnicí č.II/306 Dřeveš (místní část obce Tisovec), dále po silnici č.II/306 do obce Prosetín a zpět.

Objízdná trasa pro nákladní automobily: po silnici č.II/358 Skuteč ke křižovatce se silnicí č.II/337 Skuteč, dále po silnici č.II/358 k OK Skuteč, silnici č.II/358 přes Přibylov (místní část města Skuteč) ,Podlažice (místní část města Chrast), Město Chrast k OK se silnicí č.II/355 , dále po silnici č.II/355 obec Horka, Silnice a Hlína (místní část obce Horka) dále po silnici č.II/337 ke křižovatce se silnicí č.II/355 Louka (místní část Vrbatův Kostelec), dále po silnici č.II355 ke křižovatce se silnicí č.II/306 Dřeveš (místní část obce Tisovec), dále po silnici č.II/306 do obce Prosetín a zpět.