Je vyvlastnění pozemků správným řešením? Souhlasíte s ním? Hlasujte v anketě, vyjádřete se v diskuzi!

Sen o tom, že na konci příštího roku pojedeme po dálnici z Prahy až do Hradce, se rozplývá v mlze.

Rozhodnutí o vyřešení sporů o pár hektarů pozemků, potřebných pro dostavbu šesti kilometrů autostrády před městem, se totiž opět odkládá.

Původně přitom mělo být jasno tento týden. Před deseti dny skončila 60denní lhůta pro vzpurnou farmářku, která doposud odmítala silničářům pozemky prodat. V pondělí 14. července se pak měl vrátit z dovolené náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, který má věc na starosti. Stát farmářku Havránkovou straší vyvlastněním.

Jenže namísto jasného stanoviska v pondělí z ministerstva zazněla opět váhavá odpověď. Stejná písnička, jako posledních 15 let, co spor trvá.
„Do věci se právě vložil osobně královéhradecký hejtman Pavel Bradík, který chce vyvlastnění zabránit. Další informace hledejte tam,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

„Ano, chci farmářku Havránkovou a ministra dopravy přimět, aby si opět sedli k jednomu stolu a pokusili se domluvit. Nechci, aby farmářka musela být vyvlastněna. A věřím tomu, že když nad mapou společně zjistí, o které pozemky se skutečně jedná, dohodnou se na lepším řešení,“ potvrdil Bradík.

Z jeho slov nepřímo vyplynulo, že chce farmářce pomoci. Ta by totiž vyvlastněním tratila. Podle původní dohody, se kterou souhlasila, měla za 10 potřebných hektarů pod dálnicí získat 250 hektarů jiných polí. Jenže takovou dohodu zamítla samotná vláda. A nutí ji do výměny 10 hektarů a doplatku 47 milionů korun. Jinak hrozí vyvlastněním.

S tím ale Havránková nesouhlasí. „Chci hospodařit, nechci peníze,“ vzkazuje.

Co Bradíka ke snaze Havránkové pomoci vede, není zcela jasné. „Není možné, aby úředníci za 15 let nebyli schopni dospět k normálnímu řešení a místo toho vyvlastňovali,“ vysvětluje Bradík.

Pavel Černohous, právník Havránkové, nechce Bradíkovu iniciativu komentovat. „Doposud jsme žádné nové informace nedostali ani z ministerstva. To neodpovídá ani na naše dopisy,“ uvedl.