Najdete-li v Chrudimi za stěračem vozu výzvu k projednání přestupku v sídle městské policie, určitě se ji nevyplatí ignorovat. Byť to někdy může vypadat, že se ještě dlouho po zjištění přestupku zdánlivě nic neděje.

K takové „nečinnosti" směřuje i dotaz Karla Lípy na vrchního strážníka chrudimské městské policie Lukáše Dvořáka. Tazatel v něm uvádí, že zatímco jeho dcera dostala (oprávněnou) pokutu za nesprávné parkování, její kamarádka, která se dopustila stejného přestupku na stejném místě, žije prozatím v naprostém poklidu. A to prý možná jen díky tomu, že se na výzvy neobtěžovala reagovat. „A to už je, prosím, víc jak pět měsíců. Proto se ptám: Obesílá Městská policie Chrudim řidiče, kteří se nedostaví na výzvu pro nepřítomného řidiče? Nebo musí platit pouze 'hlupáci', co k vám dorazí na služebnu?" uvedl tazatel.

Vrchní strážník Lukáš Dvořák ujišťuje, že konečnému řešení přestupku neunikne žádný z provinilců. „Vedeme si evidenci výzev, z níž je zřejmé, kolik jich bylo na jaké vozidlo vypsáno. Na jedno vozidlo mohly být třeba vypsány už čtyři výzvy, na jiné zas například jen jedna. Ten, kdo se dostaví sám, zaplatí zpravidla pokutu v nižší výši. Ale řidiče, který se spoléhá na uplynutí lhůty, kdy přestupek propadne, si vždy včas dohledáme. Tedy ještě s předstihem, než uplyne lhůta po jeho prvním evidovaném přestupku. Poté ho zkontaktujeme třeba přímo v místě jeho bydliště nebo mu na auto, dohledané před domem či kdekoliv jinde, rovnou nasadíme 'botičku'," vysvětluje Lukáš Dvořák.

Městští strážníci krom toho nasazují na auta botičky i v dalších oprávněných případech. V rámci jejich dvanáctihodinové směny k tomu občas dochází až u 15 vozidel.