Objekt stavěly Pozemní stavby Pardubice od roku 1982, a to podle návrhu Ing. arch. Josefa Macase. Hodnota domu dosáhla ke dvaceti milionům korun československým.

Dům obchodu a služeb Borzna ošklivě zastínil kostel svaté Kateřiny, ale tehdejší představitelé města to neřešili. Důležité bylo, že památník Chrudimě a Borzny stojí a je důkazem pevného socialistického přátelství mezi oběma městy.

Před objektem stála k nadšení dětí kašna opatřená znaky obou měst. Borzna měla v symbolu klas, ozubené kolo a montážní klíč.

Na facebookové stránce Vzpomínky na starou Chrudim se lidé vracejí do doby svého dětství. „Jako malá jsem kašnu obíhala, přeskakovala a krátila si tím čekání na mamku, než si nakoupila," píše například Kateřina Ťupová. Jiní zase vzpomínají na prodejnu Eso, která v době, kdy regály zely prázdnotou, nabízela luxusní delikatesy. „Vzpomínám na skvělé eso párečky nebo hlemýždě v konzervě, kterou prodávali i s ulitami," usmívá se čtenářka Jana Novotná.

V Borzně, která změnila jméno na líbivější „Kateřina", se vystřídalo hodně obchodníků. Nyní většinu přízemí zabírají vietnamští prodejci a nedávno v prvním patře otevřel nový provozovatel restauraci s bowlingem v retrostylu. Jen prodejna potravin jakoby ustrnula v roce 1986 stává se často, že je v ní více prodavaček než zákazníků. Zdroj informací: Edice Chrudim svazek 17, Vzpomínky na starou Chrudim