Vzpomínkovou akci s názvem „Stalo se to zítra… Již 25 let tvoříme svobodně" v letním kině uspořádaly dvě absolventky chrudimského gymnázia Kristýna Boháčová a Jitka Pavlíková společně s občanským sdružením MaChr.

Na pódiu se nepočetnému obecenstvu představili mladí muzikanti, k vidění byla i vtipná loutková pohádka O Tatějovi a Matějovi, kteří si vyrobili ořechovici a namísto, aby ji na jarmarku prodali, skončila v jejich žaludcích.

Večer si diváci užili promítání dokumentárních filmů Náš Vašek Krystyny Krauze, Největší přání Olgy Špátové a Pravidelný odlet Tomáše Pavlíčka. Po celou dobu bylo možné zakoupit publikace a placky z Knihovny Václava Havla.

Narozdíl od velkolepé oslavy 20. výročí 17. listopadu zůstala většina Chrudimáků doma, což by se s ohledem na statistiku spokojenosti českých občanů s polistopadovým vývojem dalo pochopit.

Překvapující je zjištění, že nepřišli vzpomenout čerstvě zvolení členové zastupitelstva akce se zúčastnili pouze starosta města Petr Řezníček a zastupitel Richard Herbst, který byl zároveň spolupořadatelem. Právě on včera rozeslal mailem zprávu, že se v 15 hodin koná další vzpomínková akce, a to u kašny na Resslově náměstí. A účast byla bohatší. Přišli občané, komunální politici, účastníci 17. listopadu 1989 v čele s Václavem Blabolilem, který zahrál dvě písně na kytaru.. „Děkuji všem, kteří přišli, mám dobrý pocit. Jen mě mrzí, že nepřišlo víc lidí. Tenkrát měli strach, ale dnes? Asi za tím stojí lhostejnost a lenost," míní Richard Herbst.