Na setkání s Václavem Havlem nikdy nezapomene ředitelka Kabinetu ex libris v Chrudimi Marie Sedmíková. „V srpnu roku 1996 se v našem městě uskutečnil dvacátý šestý světový kongres ex libris F. I. S. A. E. , světové setkání milovníků, tvůrců a sběratelů ex libris za účasti 608 sběratelů z 31 zemí. Bylo pro nás velkou poctou, když ho navštívil ho i prezident České republiky, který měl nad výstavou záštitu. Vzpomínám si, jak přišel, sedl si, zapálil cigaretu a ochutnal štrůdl,” usmívá se.

Galerista Luboš Jelínek se v Chrudimi s Václavem Havlem nesetkal, ta čest ho potkala o pár let dříve. „Bylo to v Praze při Koncertu pro všechny slušný lidi, byl jsem v organizačním týmu. S Václavem Havlem jsme 3. prosince 1989 společně sledovali přímý přenos v televizi a potom jsem ho doprovodil na jeviště. Ještě předtím jsem mu vykouřil cigarety,” vzpomíná Jelínek. Když Havel zavítal do Chrudimě, ani se nesnažil připomenout se. „V té době už bylo kolem prezidenta hodně spolupracovníků a rádoby známých či kamarádů,” vysvětluje.

Byl to zážitek

Návštěvu prezidenta Václava Havla si velice dobře vybavuje i chrudimský starosta Petr Řezníček, který tehdy vykonával funkci místostarosty a byl tedy mezi těmi, kdo prezidenta po jeho cestě Chrudimí doprovázeli. „Bylo to pro mě výjimečné setkání s hlavou státu a se symbolem představujícím 17. listopad. Vybavuji si, jak jsme kráčeli Širokou ulicí a prezident obdivoval nové fasády některých domů. Zeptal se mě, jestli ty nové nátěry nějak souvisejí s jeho návštěvou. Tehdy jsem mu odpověděl, že určitě ne. Že ty nové nátěry nejsou na domech kvůli němu, který do města přijíždí jen na návštěvu, ale kvůli Chrudimákům, kteří v těch domech žijí dlouhá léta,” vzpomíná Petr Řezníček. „Docela dobře si také vybavuji plné chrudimské náměstí a vůbec zájem mnoha lidí, kteří chtěli vidět Václava Havla na vlastní oči. Spousty lidí tak byly nejen na náměstí, ale také v Široké ulici, kudy Havel procházel. Před jednou z restaurací dostal Havel před odjezdem i sklenici čerstvě načepovaného piva. S chutí se z ní tehdy napil, aby svlažil hrdlo.”

Boj o snímek

Cestu tehdejšího českého prezidenta Havla po Chrudimi dokumentoval v srpnu roku 1996 také známý chrudimský fotograf Vladimír Mostecký. A jak dnes sám říká, neměl to tehdy vůbec jednoduché. „Taková příležitost se často nenaskytne a to dobře věděli i ostatní fotografové. Takže si vzpomínám hlavně na jejich tvrdé lokty před chrudimským muzeem. Takovou tlačenici kvůli snímku jsem snad ještě nikdy předtím nezažil,” říká dnes Mostecký. „Byla to tehdy ještě éra kinofilmu a tak jsem fotografoval dokonce dvěma fotoaparáty - v jednom jsem měl založený barevný film, druhým aparátem jsem fotil na film černobílý. Fotil jsem tím pádem rozhodně také mnohem úsporněji, než je tomu zvykem dnes, kdy pořízení digitálního snímku vlastně nic nestojí,” vzpomíná Mostecký. „Především jsem ale vnímal reakce všech okolních lidí. Bylo jasně vidět, že všechny, ať už na náměstí nebo v Široké ulici, spojuje nehraná srdečnost,” uzavírá chrudimský fotograf a blízký spolupracovník Chrudimského deníku Vladimír Mostecký.

Zeptali jsme se: Co jste přáli Václavu Havlovi k 75. narozeninám?

Jaroslava Medunová, Chrudim
Popřála bych mu zdraví, protože se mi zdá, že ho moc nemá. Ale věřím, že alespoň má tu nejlepší péči.

Gustav Bárta, Chrudim
Hlavně mu přeji, aby byl zdravý. Jak jsem ho viděl v televizi, tak mi moc zdravý nezpřipadal. Jinak ať si užívá stáří a odpočívá.

Marie Burešová, Chrudim
Přeji mu hodně zdraví, protože to určitě potřebuje. A pak mu také přeji radost z politického dění v této zemi, pokud je to vůbec možné.

Kryštof Petřík, Žleby
Přeju panu Václavu Havlovi hodně zdraví. A také mu přeji, ať se má hodně dobře a v dobrém vzpomíná i na to, co dříve prožil.

(ron,man)