Organizátoři nejprve vzpomněli a uctili válečné oběti při ekumenické bohoslužbě v místní mladoňovické části Pohled. V tamním kulturním domě měli návštěvníci možnost seznámit se s výstavou dokumentů nebo válečné výzbroje a výstroje, exponáty obci zapůjčilo Regionální muzeum v Chrudimi. Vyvrcholením připomínky 70 let svobody patřilo komponovanému pásmu „Navzdory aneb Nestřílejte, vždyť jsou tu lidi!". Scénáristka a režisérka Jana Ozoráková dokázala v jediném a už neopakovatelném představení přiblížit hrůzy války prostřednictvím písní a textů, mezi nimiž nechyběly Hašlerovy písničky, Krylův Neznámý vojín anebo Vejvodova polka Škoda lásky.

Na pódiu stanuli společně herci z místního spolu Kvítko, členové souboru Klíčenky a pražští herci Jana Trojanová, Filip Cíl a Štěpán Buchar. Přestože měli všichni účinkující jen velice málo času na zkoušky, jejich výkon si zasloužil obrovský potlesk nadšeného a dojatého obecenstva.

Připomínka 70. výročí konce 2. světové války ukázala, že se dá nejen ve městě, ale i na vesnici uspořádat důstojný a přitom originální program.