„Navíc bývalá recepce firmy nabízí prostor pro občanskou vybavenost. Zatím přemýšlíme, jak tento lukrativní prostor využít. V části sklepa bychom chtěli zachovat protiatomový kryt s dobovým vybavením. Rýsuje se nám v Hlinsku další zajímavý projekt,“ uvedl starosta města Miroslav Krčil s tím, že kompletní dokumentace by měla být hotová na podzim.

„Pokud budeme mít podporu, stavební práce bychom rádi zahájili ještě na konci roku. Nové byty by tak mohly být k dispozici na Vánoce 2023,“ dodal starosta.

Nabídka městských bytů může oslovit hodně mladých lidí. Soukromé pronájmy jsou drahé, pravidla schvalování hypoték jsou stále přísnější a mnozí je nedokážou splnit.

Představa projektanta proměňuje chátrající budovu v na pohled zajímavou bytovku.Představa projektanta proměňuje chátrající budovu v na pohled zajímavou bytovku.Zdroj: Město Hlinsko

Historie společnosti ETA v Hlinsku sahá až do roku 1943. Tradiční výrobce spotřebičů pro domácnost evokuje v mnohých lidech vzpomínku na kdysi největšího zaměstnavatele v regionu. Svou činnost v Hlinsku ukončila v roce 2011 a v jejím areálu nyní sídlí soukromé firmy.

„Chtěli jsme s přítelem koupit domek, ale nemáme vlastní peníze. Milion korun, kterým bychom doplnili výši hypotéky, dohromady nedáme. Samozřejmě, že by se nám městský byt líbil,“ řekla pětatřicetiletá Monika z Chrudimska, která nyní platí za komerční nájem bytu patnáct tisíc korun měsíčně.

Budova bývalého ředitelství firmy ETA není první, kterou město Hlinsko koupilo. Desítky milionů korun už investovalo do generální rekonstrukce objektu, ve kterém se v minulosti soustředila administrativa společnosti. Namísto něj získalo město prostory, kde lze obnovit zaniklé učňovské školství. Po již zavedeném oboru mlékař se tak v Hlinsku vyučí budoucí truhláři a elektrikáři. Učební obory jsou navázány na zaměstnavatele v okolí, kteří se dlouhodobě potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

„Dobře si pamatuji, jak jsme poprvé jednali se zaměstnavateli a s naším záměrem seznámili zástupce Pardubického kraje. Za odvahu jít do toho společně jim patří velký dík. Děkuji ale i těm, kteří se nám smáli, podceňovali nás, pomlouvali a dokonce nám házeli klacky pod nohy. Pro mne osobně jejich chování byla obrovská motivace,“ přiznal před časem hlinecký starosta.