„Já jsem si tu jako dítě pouštěl se svým dědou po hladině lodičky. Bývalo tu fajn a mně by se líbilo, kdyby fontána zase fungovala," řekl hned nato jeden z procházejících mužů.

Oprava či zprovoznění fontány však není na pořadu dne. Jak uvedla Kateřina Jánská z chrudimského odboru investic, kašna je nefunkční a systém přívodu a čerpání vody je v takovém stavu, že by musel být vybudován nový. „Dalším problémem jsou chybějící obklady na tělese kašny, které se již nevyrábějí a ke všemu jich zase nechybí tolik, aby stálo za to zadat výrobu na zakázku. Takže je třeba buď pátrat v zapadlých skladech nebo popřemýšlet o náhradě," dodává Jánská.

Co bude dál?

Vody, zvlášť v horkém létě, není nikdy dost. Jenže zatímco se lidé mohou řadu let osvěžit u citlivě revitalizovaného říčního náhonu v centru města a mohou se těšit pohledem na opravené kašny na Resselově náměstí a v Novoměstské ulici, jiným fontánám a kašnám doba a okolnosti nepřejí. Další fontána totiž stávala i před kinem v ulici Svatopluka Čecha. Ta ale zmizela nadobro a zatím bez náhrady. Z radnice není nic slyšet ani o fontáně či malé kašně, o jejíž výhledové instalaci se mluvilo při rekonstrukce Široké ulice.

Místostarosta Miroslav Tejkl nicméně včera Deníku slíbil, že na uvedené téma zavede řeč při jedné ze schůzí městské rady.