Proto se nádvoří hradu Lichnice stalo místem setkání zájemců o astronomii s pracovníky pardubické Hvězdárny barona Artura Krause.

„Loňský rok byl rokem astronomie a bylo to čtyři sta let od doby, kdy se Galileo Galilei prvně podíval dalekohledem na oblohu. Při této významné události vznikl program pro širokou veřejnost s názvem – Zavolejte si nás, ukážeme vám oblohu,“ prozradil vedoucí Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti při domu dětí a mládeže Delta v Pardubicích Petr Komárek. Na nádvoří hradu pracovníci hvězdárny představili binokulární dalekohled, kterým se hlavně pozorují komety a hvězdokupy. K sledování planet slouží dva zrcadlové dalekohledy typu Newton a Dobson.

Po seznámení s činností hvězdárny a programy pro širokou veřejnost nabídli pracovníci návštěvníkům krásné pohledy přes dalekohled na planetu Venuši a Saturn. Zajímavý pohled byl na Venuši, která byla vidět ve tvaru malého srpečku a u Saturnu mohli pozorovatelé spatřit prstenec. Planety sluneční soustavy získaly svá jména po římských bozích. Astronomové podávali zajímavé informace a čekalo se do noci, zda budou vidět i padající hvězdy.

Pracovníci hvězdárny přesně věděli, kdy mají přijet na Lichnici, a příznivci o astronomii se mohli dívat přes dalekohled na tajemnou oblohu. Mnoho z nich přišlo na nádvoří poslechnout si zajímavé vyprávění a třeba i spatřit padající hvězdy, u kterých si mohli přát hezká přání.

(pk)