Kdyby šlo o soukromou firmu, bylo by to asi každému jedno. V této kavárně však hospodaří Chrudimská beseda a to je organizace města. Mzdy dvou zaměstnankyň, náklady na topení a na svícení nebo vstupní investice, to vše jde z prostředků Chrudimské besedy. Například i včetně nákupu drahého kávovaru za téměř dvě stě tisíc korun!

Ředitel Jiří Kadeřávek přiznává statisícové ztráty z provozu samotné kavárny. „Ty však pokryjeme z příjmů naší restaurace," argumentuje ředitel a snaží se tak říci, že na kavárnu vlastně nikdo nedoplácí.

Jde ale o úhel pohledu. V červených číslech je totiž celá Chrudimská beseda, na což na schůzi zastupitelů upozornila vedoucí finančního odboru Hana Vránová. Navíc je zřejmé, že i kdyby měla Chrudimská beseda peněz na rozdávání, nemusela by je sypat zrovna do kávou vonící černé díry. A ještě tak konkurovat zdejším kavárníkům, mluvícím o nekalé soutěži. „Přijde mi nepochopitelné, že město samo vytváří konkurenční prostředí ostatním podnikatelům a za vybavení kavárny utratilo z veřejných peněz velké částky," diví se například majitel jiné kavárny Richard Alexa.

Nejistý osud

Námitku o nekalé konkurenci vznesli už na jaře zastupitelé za stranu Svobodných, kteří dlouhodobě tvrdí, že město má podnikání nechat na soukromém sektoru.

Svobodní se také jako první začali pídit po ekonomických výsledcích plynoucích z provozu kavárny, ovšem ředitel Kadeřávek s nimi nekomunikoval. Pomohlo až to, když Svobodní začali své dotazy směřovat na vrcholné představitele chrudimské radnice.

„Napsal jsem panu starostovi Řezníčkovi a všem místostarostům a popsal jim chování pana Kadeřávka. Pan starosta přislíbil pomoc," říká zastupitel za Svobodné Petr Lichtenberg. „Také jsem Jiřímu Kadeřávkovi zavolal z jiného čísla, které nemá pod mým jménem uložené, telefon mi zvedl. Řekl mi, že každý začínající podnik se potácí v záporných číslech a že informace předá v pátek, první volební den, panu starostovi, tak jak se s ním dohodl. Nikoliv tedy mně," připomíná Petr Lichtenberg. „S takovým chováním jsem se zatím nesetkal a připadá mi nehorázné, aby zaměstnanec města úmyslně zatajoval nepohodlné informace před volbami. Měl jsem velmi pozitivní zkušenost s vedoucí odboru finančního paní Vránovou nebo s paní Kandusovou, které předávají informace hned, jak je to možné," dodal zastupitel.

Ředitel Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek ve čtvrtek připustil, že k jeho velké lítosti se podniku vůbec nedaří. „Je to špatné. Kdybych předem věděl, že to bude takhle zlé, vůbec bych se do budování kavárny nepouštěl," řekl Jiří Kadeřávek. Připustil rovněž, že další osud kontroverzní kavárny je teď hodně nejistý.

Příliš velké oči

Nákup drahého kávovaru Jiří Kadeřávek přesto hájil. „Ano, přístroj nás přišel na 196 tisíc korun, ale chtěli jsme prostě hostům nabídnout tu nejlépe připravenou kávu," říká ředitel Chrudimské besedy. Stejně obhajuje i nákup kávomlýnku za dvacet tisíc korun.

Chrudimská beseda sice nakupovala ze svých investičních prostředků, ale jelikož jde o organizaci města, musela nákupy posvětit i městská rada. „K účelnosti zmíněných nákupů tehdy neměl nikdo z rady žádné výhrady," říká dnes chrudimský místostarosta Jan Čechlovský.

Kritik žádá audit

Byť se cena kávovaru za 196 tisíc korun zdá být přemrštěná, kavárník Richard Alexa si myslí, že přístroj byl ve skutečnosti ještě o dost dražší.

„Tento profesionální kávovar se vyrábí ručně na zakázku ve Florencii. Osobně jsem telefonoval do firmy, která tuto značku zastupuje a málem mi upadl telefon z ruky při dotazu na jeho cenu, která činí 265 tisíc korun. Částka 196 tisíc je uvedená na dokladech Chrudimské besedy. Zřejmě je ta cena schválně snížená, jelikož nad 200 tisíc by muselo být výběrové řízení," nabízí kavárník své vysvětlení.

Kavárník Richard Alexa se netají úmyslem podat podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Živnostenskému úřadu. „Rád bych, aby město Chrudim provedlo nezávislý vnitřní finanční audit Chrudimské besedy a konkrétně městské kavárny Kafé v galerii. Celý případ jsem ve středu konzultoval s Policií ČR Chrudim, která mi vysvětlila, jak mám v celé záležitosti postupovat," podotýká kavárník stěžující si na nekalou konkurenci.