VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z kostela Nanebevzetí Panny Marie se stane holubí past

Chrudim - Ucpání všech otvorů do interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie se ukázalo jako bezúčelné. Holubí hejno se drží této chrudimské dominanty urputně, a tak nezbývá, než z ní vytvořit past.

25.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Už se kvůli tomu uskutečnila schůzka představitelů města a římskokatolické farnosti. Byl na ní i vedoucí odboru životního prostředí chrudimské ranice Ivo Rychnovský. „Otevřeme vikýře. Jakmile vletí dovnitř, odborná deratizační firma je odchytí a zahubí. Uvidíme, zda toto opatření bude mít efekt a potom se rozhodneme, zda totéž učiníme i v dalších budovách, u kterých je problém s holuby, třeba v Muzeu,“ uvádí Ivo Rychnovský.

Kvůli mírné letošní zimě město nezadávalo hubení holubů. Tato služba je dost finančně nákladná a kvůli dostatku potravy ve městě a okolí by v odchytových klecích uvázlo jen pár jedinců. To se stalo v zimě na přelomu let 2006 a 2007, kdy majitel firmy DDD Miloš Krejsa zaznamenal jen malé procento zachycených a zahubených ptáků.

Krejsa byl v minulosti kritikem postupu farnosti, jež nechala ucpat všechny vletové otvory v kostele. „Konečně se dospělo k dobrému rozhodnutí. To hejno holubů je silně vázané na kostel a znemožnění dostat se dovnitř stavby ničemu nepomohlo. Nemyslím, že by bylo dobré teď všechno otevřít, ale průduchy do střešního prostoru objektu by se zprůchodnit měly,“ míní Miloš Krejsa.

Holubi se zpravidla odchytávají v zimních měsících. Pokud se nyní otevřou podtřešní průduchy kostela, odborná firma je může vyhubit odstřelením nebo zaplynováním okamžitě. Holub totiž není hájen. "Legislativní aspekty regulace populací holubů ve městech nám významně doplňuje stanovisko Evropské komise k problematice divoce synantropně žijících populací holubů , které má platnost i pro ČR jako člena EU.

Na základě tohoto sdělení není ani v České republice holub skalní, žijící ve městech ptákem na kterého by se vztahovala ustanovení § 5a a 5b zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny," informuje majitel nekořské firmy DDD Miloš Krejsa.

Autor: Romana Netolická

Místo události:
25.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby. Ilustrační foto.

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Jiří Kajínek.
39

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Fotograf Radek Pavlík nemusel na voliče čekat

Hlinsko - Ve volební místnosti umístěné v budově městského úřadu bylo živo víc, než v uplynulých letech. Vnímá to tak externí fotograf Chrudimského deníku Radek Pavlík.

Senioři přenosnou volební urnu netrpělivě vyhlíželi

Heřmanův Městec - Hodiny ukazují devět ráno a před salonkem v heřmanoměsteckém Domově pro seniory už netrpělivě čeká houf voličů. „Tak kde jsou,“ bručí si pod vousy a v rukou třímají modré obálky. Náhle doslova přibíhají dvě členky volební komise s přenosnou urnou, na stole rozkládají akta a rezervní sady volebních lístků a může se začít.

Okrsková komise objevila špatné sady volebních lístků

Chrudim - V jedné okrskové komisi v Chrudimi objevili její členové špatné volební lístky. Jak uvedl za oddělení vnitřních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje Cyril Štangl, sady nebyly kompletní.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení