Ještě před začátkem používání cigaretových filtrů patřila k nejvýznamnějším ve městě továrna na papírové špičky k cigaretám a doutníkům (špičky na snímku).
Zakladatelem výroby byl Jindřich Heisler (1850 1912), jenž původně v Chrasti vlastnil továrnu na likéry. V roce 1892 začal vyrábět papírové špičky původně s 15 zaměstnanci v najatých místnostech domu čp. 171, jehož přístavbami a zakupováním dalších pozemků postupně dílenské prostory rozšiřoval. Od jednoduché domácí výroby přešel rychle k výrobě tovární, která brzy dosáhla světového jména.
„Výroba papírových špiček byla průmyslem zcela novým, a to nejen v Čechách. Značný rozvoj závodu vedl k další výstavbě a modernizaci technického vybavení, které Jindřich Heisler obohatil vlastními vynálezy, jež byly stejně jako všechny výrobky patentovány," říká vedoucí Městského muzea Chrast Klára Habartová.
Práce bylo dost
Doutníkové špičky se vyráběly z husích brků, na kterých se po úpravě v náustek připevnily papírové kornoutky potažené různobarevnými vinětami. V mnoha případech s logem a propagačním textem firmy objednatele nebo jinou reklamou. Špičky se totiž staly reklamními předměty hotelů, restaurací, lázní, které objednávaly statisícové náklady špiček na vlastní reklamu. Špičky byly zakončeny kovovým proužkem a byly přizpůsobeny různým druhům doutníků a cigaret.
Výrobky se balily do ozdobných krabic vlastní výroby, továrna měla vlastní kartonážkou a litografickou dílnu na vysoké úrovni.
„Účastí na mezinárodních výstavách v Londýně, v Paříži a Lipsku se továrna orientovala na zahraniční obchod, dokonce i na americký trh. Denní výroba dosáhla až 400 tisíc cigaretových špiček. Milionové objednávky nebyly výjimkou a špičky se rozesílaly do celého světa. V rozrůstajících se továrních objektech bylo v roce 1910 zaměstnáno na 250 dílenských pracovníků a obdobný počet pracoval jako domácí dělníci," dodává vedoucí muzea.
Tradice žije dál
Jindřich Heisler se angažoval též ve vedení Židovské náboženské obce v Hroubovicích, kde byl zároveň i správcem modlitebny a pravidelně přispíval na místní dobročinnost. Jako dvornímu dodavateli mu byl v roce 1910 udělen titul císařský rada a o dva roky později za jeho zásluhy v rozvoji města mu byl udělen titul městský rada.
V místě bývalé továrny dnes navazuje na slavnou tradici firma Slunap vyrábějící luxusní potahovanou kartonáž. Firma zaměstnává téměř 70 lidí a tak největším výrobním podnikem ve městě.(kh, man)