Muž se snažil dostat ke břehu, ale nešlo to. Nakonec tedy sedl na plovák a zoufale se rozhlíží po někom, kdo by mu pomohl. Jako naschvál je ale hladina přehrady prázdná.

V dálce na břehu lze sotva rozlišit drobné postavy rybářů. Vodní plochu v blízkosti však nebrázdí žádná loďka, která by nešťastníka odtáhla.

Ale přece! Z jednoho místa na břehu po chvíli jakási loď odráží. Hluk jejího motoru sílí, už je dokonce vidět i pěna pod pod špicí plavidla. Je vyhráno! U trosečníka houpajícího se na vlnách ve chvilce zastavuje lehký člun vodních záchranářů.

Stále ve střehu

„Surfaře jsme nejprve sledovali dalekohledem, po chvíli nám ale bylo jasné, že se bez cizí pomoci neobejde. Pomoc unavenému surfaři či v jiném případě převrácenému kanoistovi byly zatím asi nejzajímavějšími akcemi, k nimž jsme se letos na přehradě dostali. Zasahovali jsme ale i při epileptickém záchvatu rekreanta a vytáhli jsme lidem nepočítaně klíšťat," usmívá se Zdeněk Pavlík, vedoucí chrudimské organizace vodních záchranářů Českého červeného kříže.

Dobrovolníci z Červeného kříže jsou u přehrady od června. Nejdřív jen o víkendech, o prázdninách již ale slouží nepřetržitě. Jejich pomoci si cení i město Seč. Aby ne, vždyť záchranáři tu do zčásti nahrazují činnost chybějící zdravotnické záchranné služby. „Úzce s nimi proto spolupracujeme a například na činnost jim každoročně přispíváme 25 tisíci korunami. Záchranářům pronajímáme i atrakci aquazorbing, aby si jejím provozem mohli přivydělat nějakou tu korunu," říká sečský starosta Marcel Vojtěch.