Například v Chrudimi se měsíční cena za metr čtvereční v průměru nacházela v intervalu okolo 80 až 90 korun za metr čtvereční a regulovaný nájem se zde pohyboval v cenové relaci 30 až 40 korun za metr čtvereční. Již nějakou dobu však trvá trend, kdy dochází ke snižování tržního nájemného a naopak cena regulovaného nájemného stabilně stoupá. Obě hodnoty se tak pomalu začínají vyrovnávat. Podobný stav by měl přetrvávat i v letošním roce po deregulaci.

Rychlý nárůst bývalého regulovaného nájemného se však v budoucnu neočekává. Rozhodne trh s realitami, respektive trh s byty. V současné době nabídka převyšuje poptávku, a tak se otvírá prostor pro množství zvýhodněných nabídek a snižování cen nájmů.

A jak konkrétně vypadá trh s byty na území chrudimského okresu? Pokud bychom chtěli srovnat ceny nájmů a pronájmů, dojdeme k závěru, že jejich ceny se dramaticky neliší. „Cenová mapa nájmů a pronájmů se podle naší kanceláře pohybuje na Chrudimsku okolo sedmi až osmi tisíc korun bez energie za standardní být 3+1. Na Hlinecku je to pak okolo pěti až šesti tisíc korun bez energie za stejný byt,“ uvedl Ladislav Louda z kanceláře MM Reality.

Pokud bychom si chtěli pronajmout byt 3+1 v Nasavrkách, přijde nás zhruba na pět až šest tisíc měsíčně. Když si pořídíme bydlení v Třemošnici, tak nás nájem vyjde přibližně na sedm a půl tisíce za měsíc.

V případě, že se rozhodneme jít do podnájmu, máme na výběr nejčastěji ze dvou možností. První, a pro mnohé pohodlnější, je zajít do některé z realitních kanceláří, které nabízejí celou řadu bytů k pronájmu. Můžeme se také dívat po inzerátech, kde přímo vlastníci nabízejí byty k pronájmu. Je otázka, která z uvedených možností je cenově výhodnější. „Ceny v realitní kanceláři výhodnější spíše nejsou, protože když kancelář zprostředkovává pronájem, tak se jí musí zaplatit provize ve výši jednoho nájmu,“ řekl Tomáš Hendrych z realitní kanceláře Remax.

Až čas ukáže, jak se dál vyvine situace na trhu s pronájmy. Po deregulaci záleží výše nájmu už jen na dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem. Situaci, kdy se obě strany nedohodnou, však zákon neřeší. Měla by ale být vypracována cenová mapa, která již bude určitým vodítkem.

PETR JENÍČEK