Co je motivuje ústavních soudce v okresním městě? Hlasujte v anketě (vpravo), využijte diskuzi pod článkem!

„Zaměstnaný člověk dnes nemá čas a zejména motivaci, aby za velmi nízkou odměnu trávil poměrně hodně času u soudních jednání, vždyť hlavní líčení v trestních věcech často trvají celé dny,“ popisuje situaci tiskový mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad.

Nejenom proto si ale řada odborníků myslí, že je současná situace nevyhovující. „Přísedící laici přinášejí prvek lidovosti, který ale nepřináší žádné výhody,“ myslí si například prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa. Ministerstvo spravedlnosti chce proto od příštího roku začít pracovat na změně týkajících přísedících soudců.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by například přísedící měli skládat přísnější zkoušky z práva. „Za tuto práci by ale také dostávali větší odměnu, než jen symbolickou,“ dodává Pospíšil. Ministerstvo podle jeho slov uvažuje také o snížení počtu případů, jejichž projednávání by se zúčastňovali.

Přísedící nahradili po roce 1989 takzvané soudce z lidu. Nejsou profesionální soudci a často nemají žádné právnické vzdělání. Jejich práce pro soud je výkonem veřejné funkce a ten je překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Zaměstnavatel je proto povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu. Senáty okresních soudů se skládají ze soudce a dvou přísedících. Všichni jsou si v rozhodování sobě rovni.

(doh, ron)