Do soutěže vstupovaly národní házenkářky s obavami, neboť těhotenství jejich nejlepší střelkyně Štěpánky Bonaventurové, řada zranění a vědomí, že posily z Opatovic vypomohou pouze ve čtyřech utkáních, je k velkému optimismu nevedly. Kádr proto doplnily několika dorostenkami a doufaly, že se neocitnou v sestupových vodách.

Po všech nepříznivých prognózách začal kolektiv trenérek Jany Horáčkové, Evy Kadaníkové a vedoucí Ilony Bonaventurové třemi vyhranými zápasy (v Krčíně 14:12, v Brně 16:14, s Chomutovem 22:15), což družstvu zvedlo sebevědomí. Ve čtvrtém kole přišla očekávaná studená sprcha v podobě porážky s podzimním vítězem Dobruškou 15:32. Poté se zrodilo povinné vítězství na hřišti nováčka – v Bakově (19:14), který se během sezony z I. ligy odhlásil, a tak se jeho výsledky anulovaly. V dalším průběhu hlinecké házenkářky střídaly výhry s porážkami. Z Tymákova odjely s porážkou 12:14, ale napravily si chuť po vítězství 20:19 v Žatci. Následovaly tři domácí zápasy, v nichž se ukázalo, že bez posil z Opatovic (brankářka Aneta Ansorgová a kanonýrka Barbora Bittnerová), mimochodem po podzimu třetího týmu II. ligy, to není pravé ořechové. Suma sumárum jediný bodík po výsledcích: Příchovice 6:14, Přeštice 12:17, Krčín 19:19. A závěrečné dva zápasy? V předposledním podzimním dějství přišla nečekaná porážka v Chomutově (22:23), aby byla derniéra v Brně opět vítězná poměrem 30:13.

Jana Vítová, předsedkyně HK Hlinsko: „Po pravdě řečeno, podle očekávání jsme na soupeře z horních pater tabulky neměly, ale zápasy s ostatními družstvy jsme více méně zvládly. Jedinou kaňkou podzimu je bohužel nečekaná prohra s Chomutovem, což byla opravdová ztráta bodů. Vzhledem k našemu prořídlému kádru a faktu, že nám hned devět utkání odchytala dorostenka, buďme rády za obranu, která odvedla svůj standard, i útok, který se neúnavně snažil odlehčovat přetížené defenzívě. Zde excelovaly hlavně s 83 brankami Petra Volfová a s 67 góly Nikola Kvapilová. Ale i branky ostatních útočnic byly neméně důležité, hlavně ve vyrovnaných utkáních.

Šesté místo v tabulce je lichotivé, ale musíme si také uvědomit, že úroveň ostatních družstev se rapidně zhoršila, takže jsme zhodnotily naši šestou příčku jako uspokojivou."

Přípravu na jarní část I. ligy zahájí národní házenkářky Hlinska v lednu v hale ZŠ Ležáků. Nejprve půjde o získávání fyzičky, ke které se budou přidávat technické prvky. O prognózách je zatím předčasné hovořit, když se neví, s jakou sestavou bude moci tým z Olšinek do bojů naskočit. K pátému místu, které znamená po skončení základní části účast v play off, je ale hodně blízko. Nechme se proto překvapit, jak vše dopadne. Popřejme hlineckým házenkářkám klid od milovaného sportu, v pohodě užití zbytku roku 2015 a pak hurá do přípravy na další ligové boje!

JAROMÍR DOLEŽAL