Kratší cesta měří 35 kilometrů a vede z Chrudimi na Lichnici, kde také končí. Na ní se mohou přihlásit jednotlivci i skupiny odvážných chodců. Na ujití této vzdálenosti mají chodci osm hodin. Zpátky na start je vojáci přivezou auty.

Pořádná „štreka" však čeká ty, kteří zvolí náročnější pochod 4 – 6 členných družstev na dvojnásobné, tedy sedmdesátikilometrové trase. Účastníci totiž budou muset nejen dojít na Lichnici, ale zde také rozbít tábor, pár hodinek přespat a poté se vydat zpátky. To vše bude na čas a dojít musí alespoň tři členové.

Přihlášky a platbu za účast je třeba odeslat do 21. října. Podrobnější informace lze získat na stránce věnované pochodu na sociální síti Facebook nebo na emailu pochod70@seznam.cz. Každý přihlášený si musí na start přinést reflexní vestu.

PADALY REKORDY

Loňští účastníci si pochod pochvalovali. „Na cestě byly těžké pasáže, někdy to až bolelo. Nikdy mě ale nenapadlo, že bych skončil dřív, než na Lichnici," řekl v cíli například Stanislav Vinkler, který z Chrudimi na Lichnici doslova doběhl, a za necelých šest hodin.

VE SNĚHU A MRAZU

Memoriál československých výsadkářů připomíná výsadek paraskupiny Tungsten, vyslané zpravodajským odborem exilové vlády v Anglii. Její členové – kapitán Rudolf Pernický a rotný Leopold Musil měli za úkol zprovoznit radiomaják a zajistit příjem zbraní pro domácí odboj.

Tungsten byl vysazen do protektorátu v noci 21. prosince 1944 chvíli před půlnocí. Jejich cílem byla Českomoravská Vysočina, ale letadlo navigační bod minulo a výsadek přistál u Libenic mezi Kolínem a Kutnou Horou, tedy zhruba 100 kilometrů od původního místa.

S výstrojí vážící 30 kilogramů a omrzlinami na nohou i obličeji se sedm dní brodili sněhovými závějemi, než se na pokraji sil ohlásili na záchytné adrese v penzionu odbojáře Cyrila Musila ve Studnici u Nového Města na Moravě. Po ošetření prospali téměř 40 hodin.