Na lokty se měřilo na trzích plátno, motouzy, popruhy a podobné zboží. Kvůli nepřesnosti a roztříštěnosti měření bylo rozhodnuto připevnit standardy délkových měr v městech na významné budovy, jako jsou kostely nebo radnice, kde sloužily jako vzor k porovnání.
"Železné etalony vídeňského lokte se v České republice dochovaly v Českých Budějovicích, Lázních Bohdaneč, Mělníku, Hostinném, Poličce a Chrudimi. Český loket si můžete prohlédnout například v Litomyšli a několika dalších městech. Celkem se v naší republice zachovalo 14 etalonů loktů, přičemž ten čtrnáctý v Kadani je novodobou replikou," uvedl Radoslav Patočka z Veverské Bitýšky, který se mimo jiné dlouhodobě zajímá o historické délkové míry.
V Čechách se zemský sněm v roce 1547 usnesl na nezbytnosti užívat pražskou měrovou soustavu. Bylo rozhodnuto, že český loket bude mít délku 59,3 centimetrů. Usnesení sněmu byla jedna věc, krajové zvyklosti druhá. A tak se objevil loket ašský, plzeňský, klatovský, krnovský, brněnský, olomoucký, slezský… Dá se říci, že každé město mělo svoji míru, kterou se řídili prodávající i kupující. Nicméně český loket zvítězil, tedy alespoň na nějaký čas. V polovině 18. století došlo ke změně, neboť se začaly uplatňovat míry vídeňské, zejména vídeňský loket (Wiener Elle) o délce 77,8 centimetrů. Problém měření délek nicméně přetrval. Někde používali postaru loket český, jinde vídeňský.
Zdroj: Radoslav Patočka
Chrudimský etalon lokte je upevněn do ostění staré radnice na Resslově náměstí odnepaměti, tedy přesněji řečeno někdy od roku 1765. Jde o jednu z mála dochovaných metrologických památek, která zůstala na původním místě Loket je vzorem vídeňským, měří tedy 77,8 centimetrů.
Podobný etalon je také v Lázních Bohdaneč nebo v Poličce, kde je umístěn na dveřích radnice. Naproti tomu český loket měřící 59,3 centimetrů se nachází v levém pilíři věže staré radnice v Litomyšli a je opatřen informační tabulí.
"Jistě by bylo vhodné umístit k chrudimskému lokti tabulku s krátkým textem, který by kolemjdoucí na tuto drobnou památku upozorňoval," dodal Patočka.
Pravdou je, že spousta Chrudimáků nemá ani tušení, co kus železa u nově rekonstruovaných dveří staré radnice věstí. "Měření velikosti koně? Hranice, kam dosáhla při povodních voda? To bude měřič sněhu," odhadují lidé v malé anketě Deníku. Ale existují i ti, kteří pojem "chrudimský loket" znají, mnozí i ze školy.
Návrh Radoslava Patočky umístit u lokte informační cedulku, se zalíbil starostovi Chrudimi Františku Pilnému.
"Historie je to, co dělá město městem. A toto je zrovna krásná součást historie," řekl starosta s tím, že rád zhotovení popisu etalonu podpoří.