V Chrudimi je urnový háj na okraji města a pokud třeba obyvatel sídliště U Stadionu kráčí podél kolejí, trvá to dost dlouho. „Problém mívám já sama nebo moje maminka, když jde na hřbitov pěšky, nemluvě o mém muži, který je po operaci močového měchýře.

Chlapi to mají o fous lepší, protože ti se postaví klidně za keř nebo za strom a je to. U žen je to ale složitější a už se mi stalo, že jsem prostě vlétla za kontejner a bylo mi v tu chvíli jedno, jestli na někoho vystrčím zadek,“ řekla Chrudimačka Veronika.

Hřbitov U Kříže a urnový háj v Chrudimi jsou od centra hodně vzdáleny. Návštěvníci proto volají po veřejných záchodcích.Hřbitov U Kříže a urnový háj v Chrudimi jsou od centra hodně vzdáleny. Návštěvníci proto volají po veřejných záchodcích.Zdroj: mapy.cz

Nové náklady by obcím měla vykompenzovat čistější veřejná prostranství.

Nejbližší veřejná WC jsou v obchodním středisku Kateřina a na nádraží. "Krásné toalety jsou na hřbitově v Litomyšli, ve Svitavách mají aspoň toitoiky. V Chrudimi máme hřbitov obrovský s velkou návštěvností. Někomu, kdo na hřbitovy nechodí, to možná přijde jako zbytečnost, ale opravdu je to problém,“ zdůraznila Veronika.

Provoz byl na silnici obnoven kolem šesté hodiny ranní.
Při vážné nehodě u Nasavrk byli zraněni tři lidé, vrtulník nemohl vzlétnout

Město má výstavbu veřejných záchodků v plánu, měly by stát před kolejemi na křižovatce ulic Škroupova a ČSA. Toalety mají být nerezové a bezobslužné. Lidé si ale na ně budou muset ještě nějakou dobu počkat. „Ještě nemá

me vykoupený pozemek, takže v příštím roce určitě v plánu nejsou. V úvahu ale připadají do té doby mobilní záchodky, to by bylo dobré přechodné řešení,“ uvedl chrudimský starosta František Pilný.

V Heřmanově Městci bylo veřejné WC lidem k dispozici desítky let, stálo jen pár kroků od náměstí a autobusových zastávek. Ale potom ho tehdejší vedení města zrušilo s odkazem na vysoké náklady provozu a poslalo veřejnost na záchody v nově rekonstruovaném Hotelu Beránek. Po volbách je ale všechno jinak.

Žena takřka skáče řidičům pod auta
Jedna skáče pod auta, druhá se svléká. Chrudim má svérázné bezdomovkyně

„Veřejné toalety obnovíme, už jsme zahájili jednání. Budou bezobslužné, čímž odpadnou největší náklady na provoz, tedy mzdy. Opatříme je i kamerou kvůli bezdomovcům,“ potvrdil heřmanoměstecký starosta Aleš Jiroutek.

Lidé, kteří přijíždějí do města z okolních obcí třeba v pět hodin ráno, mají podle jeho slov velký problém. „Hotel totiž otevírá až v deset hodin a oni si chodí ulevit do prostoru mezi faru a kostel,“ dodal starosta s tím, že dalších veřejných záchodků se dočkají cestující po dostavbě dopravního terminálu.