„Po příchodu zdravotníků voláme dlouho. Současné zajištění rychlé lékařské péče považujeme za nedostatečné. Dojezdové časy jsou příliš dlouhé. Myslím, že se nám to v minulosti už v několika případech vymstilo,“ uvádí sečský starosta Lubor Schmitt.

„Žádný závazný příslib a časový harmonogram jsme ale zatím nedostali. S myšlenkou na zřízení stanice záchranářů jsme byli seznámeni ředitelem Záchranné služby Markem Obrtelem na poslední poradě starostů v Pardubicích,“ vysvětluje Schmitt. Ten říká, že Seč je už dávno na možný příchod záchranářů velmi dobře připravena.

„Potřebné prostory jsou bez problémů k dispozici ve stanici našeho profesionálního hasičského sboru,“ uzavírá Schmitt. Krajský úřad ale nepovažuje další zahušťování záchranné sítě za potřebné. Nová střediska zřejmě vzniknou pouze tehdy, postará–li se o jejich kompletní financování stát. „Ten to podle našich informací předběžně přislíbil,“ uvádí skutečský starosta Pavel Novotný.

„O příchod záchranky usilujeme dlouhodobě. Vyvinuli jsme velkou iniciativu, aby k němu došlo. Ředitele Záchranné služby Obrtela jsme pozvali, demonstrovali jsme mu i špatnou dostupnost některých míst v okolí. Myslím, že naše argumenty chápe,“ dodává starosta.

Zřízení nových stanic Záchranné služby by mělo přijít na několik milionů korun. Také provoz jediného stanoviště by si vyžádal podle odhadů zhruba tři miliony korun ročně. „V současnosti ale máme ve Skutči lékařskou pohotovostní službu. Její provoz stojí každým rokem více jak milion korun. Záchranka by ji plně nahradila, takže bychom uvedenou částku mohli od předpokládaných nákladů odečíst,“ kalkuluje ještě skutečský starosta Pavel Novotný.