“Skaut zachránce“ je přezdívka jedenáctiletého Michala, jenž je členem skautského střediska Rubín v Proseči u Skutče. „Je pro mne velkou ctí mít takového hocha ve středisku,“ říká vedoucí Majka Cachová.

Michal vytáhl tonoucího chlapce z asi 4metrové hloubky. „Jeho matka poté přišla po několika minutách, tiše prohodila cosi jako poděkování a odešla,“ dodává Majka Cachová. U Michalova vyznamenání proto nebude chybět.

Skaut zachránil tonoucí dítě.

Jako každý rok táboří členové skautského střediska Rubín Pardubice vProseči u Skutče. Velice rádi se chodíme koupat khotelu Renospond ve Zderazi, který je od tábořiště vzdálen asi 5 minut dětské chůze.

Při příchodu ke koupališti se někdo šel koupat, někdo odpočíval na sluníčku nebo hrál míčové hry. Bylo tam i několik rodin a taky mladá maminka, které na dece sedělo asi tříleté dítě a kolem pobíhal asi sedmiletý chlapec. Tento chlapeček obešel celé koupaliště až na stranu, kde je stavidlo a hloubka asi 3-4 metry do které skočil. Jen se hlava objevila na hladině, něco zakřičel a opět se potopil. Na břehu několik metrů od topícího se chlapce stálo několik dětí z našeho tábora, ale pouze Michal Schwarz (narozen 2.2.1996, bydlištěm Staré Hradiště u Pardubic) bez váhání skočil do vody a vytáhl ho na břeh. Matka tonoucího chlapce přišla až po nějaké minutě, tiše prohodila něco jako děkuji a i sdruhým dítětem zmizela zkoupaliště.

Všechny děti vtáboře mluví o Michalu pouze jako o „Skautu zachránci“ a pro mne je velkou ctí mít takového hocha ve středisku.

Sepsala vedoucí střediska Rubín Majka Cachová