Zdálo by se, že zhoršené počasí ubralo v uplynulých dnech práci nejen personálu zahradních restaurací a koupališť na Chrudimsku, ale i vodním záchranářům usídleným v sečském autokempu Pláž. Není to ale tak docela pravda.

Díky nasmlouvané spolupráci se zdravotníky Pardubického kraje mívají záchranáři leckdy „o zábavu postaráno“ třeba i večer nebo za deště.

„Nedávno jsme například zasahovali po rvačce, která se strhla v diskotéce Winter v areálu Junior Centra. Nějaký chlapec tam upadl a ještě se mu kdosi prošel po hlavě, jeho zranění bylo spojené s otřesem mozku. Po našem ošetření si tak pro mladíka nakonec přijela záchranka, která ho odvezla do nemocnice,“ popisuje situaci vedoucí vodních záchranářů Jan Kubánek.

Dobrovolným záchranářům Českého červeného kříže ale ztěžují opilci a vandalové život i jinak. Jakýsi „dobrák“ například v noci obešel vodní šlapadla, jejichž půjčováním si záchranáři vydělávají na provoz, a vyrval z trupu těchto plavidel kotvicí řetězy.

„Kolegové se ráno nestačili divit. Museli skočit do motorového člunu a shánět takto zatoulanou pětici šlapadel, která se mezitím rozptýlila po celé přehradě. Trvalo to asi hodinu,“ doplňuje Kubánek.

Základna vodních záchranářů je nyní vybavena dvěma morovými čluny se sonarem, terénním vozidlem, potápěčským a lezeckým vybavením.

Součástí základny je také stanice první pomoci s vybavenou ošetřovnou – k dispozici jsou vakuové dlahy, krční límce, ruční dýchací přístroje, obvazový materiál a podobně.

Po celu sezónu slouží v Seči trojice až pětice kvalifikovaných záchranářů – plavčíků, zdravotníků, potápěčů i lezců – kteří jsou schopni do dvou minut po výzvě vyjet k zásahu.