Záchranáři Pardubického kraje získali evropské ocenění. „Kritéria hodnocení jsou přesná a zahrnují několik zásadních bodů. O to cennější je uznání iniciativy Angels pro Zdravotnickou záchrannou službu Pardubického kraje za dlouhodobé zkvalitňování péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou,“ řekl vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska Michal Mašek.

Cenu od evropské sítě záchranných služeb v péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou nedávno přivezl přímo z Lisabonu Michal Macek, který má také na starosti jeho další rozvoj. Záchranka také získala unijní dotaci ve výši 85 milionů korun. Peníze byl krajští záchranáři měli použít na výstavbu výjezdových základen ve Vysokém Mýtě, Seči a v Moravské Třebové.

Zdravotnické operační středisko Zdravotnické záchranné služby, vzdělávací a výcvikové středisko a další prostory v Pardubicích-Pardubičkách navštívila náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková. S ředitelem Igorem Paarem a jeho kolegy diskutovala o dalších plánech rozvoje záchranky.

„Umožnil mi nahlédnout do výcvikových a školicích prostor, kterými záchranka disponuje a kde školí policisty, hasiče, lékaře a nelékařské zdravotnické pracovníky. Aby zde mohli nacvičovat i záchranu člověka například v bytě s bariérami, potřebují jej lépe a kvalitněji vybavit, aby simulace byla věrohodná a člověk se rychleji dostal do nemocnice,“uvedla náměstkyně Michaela Matoušková.

Při své návštěvě si náměstkyně prohlédla i operační středisko, ve kterém operátorky komunikují s volajícími o pomoc. „Děkuji za práci všem, kteří u obrazovek a telefonu nebo přímo v terénu bojují za záchranu lidských životů. Toto povolání je těžké, stresující a přitom plné odhodlání a pomoci,“dodala Matoušková.