„Výkon představuje celkem 4680 bazénů. V tomto složení se jsme plavali počtvrté. Jde zatím o nejlepší výsledek, který se však v příštím roce samozřejmě budeme snažit znovu pokořit,“ uvedl Jan Kubánek, jednatel Místní skupiny Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Chrudim.

Čtyřiadvacetihodinové štafetové plavání představuje pro záchranáře především vynikající kondiční přípravu.

„A taky jde o takový 'hec', jehož smyslem je, dokázat si, kolik toho vlastně zvládneme. Akce není organizována celostátně, jde o vyloženě místní záležitost, která není spojena s žádnou odměnou,“ přibližuje soutěž jeden z účastníků štafety, vodní záchranář Josef Burian, podle něhož se akce setkává mezi záchranáři s rostoucí odezvou. „Na první štafetě nás kdysi bylo jen osm, později dvanáct. Letos se nám také podařilo překonat dosavadní nejlepší výkon, který měřil něco přes 114 kilometrů,“ vysvětluje Burian.

Současná předjarní příprava se bude záchranářům hodit již za několik měsíců v letošní „ostré“ sezoně, kdy budou chlapci a děvčata z řad vodní záchranky opět sloužit kromě chrudimského bazénu a koupaliště také na slatiňanské plovárně i na Sečské přehradě, kde nalezli dlouhodobé útočiště v areálu tamějšího autokempu Pláž.

Většinu záchranářů tvoří studenti

Práce ve Vodní záchranné službě Českého Červeného kříže je organizována na dobrovolnickém základě. Není proto velkým překvapením, že sbor chrudimských dobrovolnic a dobrovolníků představují vesměs studenti, kteří nejsou v létě vázáni dalšími pracovními povinnostmi. Věkový průměr chrudimských záchranářů se pohybuje pod 25 lety.

Kromě dobré kondice ale potřebují záchranáři i kvalitní technické a přístrojové vybavení. Na to si ale nyní nestěžují. „Podmínky pro naši činnost se v posledních letech docela zlepšily, poslední dvě sezóny máme například nový motorový člun,“ doplňuje záchranář Burian.

Jedním dechem ale dodává, že snad ještě důležitější je to, aby se veřejnost u vody chovala odpovědně. „Uvítali bychom, kdyby lidé nepřeceňovali své síly a drželi se jistých pravidel. Nepřítelem plavců bývá například alkohol,“ uzavírá Josef Burian.