Zastupitelé kraje tento týden schválili, že na její budovu uvolní z rozpočtu tři a čtvrt milionu korun. Rozšíření sítě stanovišť si vymohla skutečská radnice, neboť do některých obcí v okolí se sanitka, zvláště v zimním období, nemohla dostat včas. Opozice ale záměr kritizuje.

Město Skuteč objekt vybuduje za čtyři miliony korun na svých pozemcích u obchvatu města. Kraj jej pak za 3,25 milionu korun odkoupí, pozemky získá bezplatně. Na nákladech se budou zčásti podílet i některé sousední obce. Provoz záchranky bude na bedrech kraje. Zpočátku by měla fungovat dvanáct hodin denně.

Právě provozní náklady, které se odhadují na 1,5 milionu korun ročně, kritizuje v krajském zastupitelstvu opozice. „Záchranka bude plně využita jen dva měsíce v roce, v ostatním období bude její provoz ztrátový," řekl zastupitel za ODS Josef Janeček.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Martina Netolického (ČSSD) však hejtmanství musí dodržovat své zákonné povinnosti. „Musíme splnit dojezdový limit dvacet minut. V některých obcích na Skutečsku jsme toho skutečně nebyli schopni," uvedl Netolický.

Jeho slova potvrzuje skutečský starosta Pavel Novotný „Je evidentně jasné, že oproti jiným okresům je Chrudim v této oblasti několikanásobně poddimenzovaná a průměrné dojezdové časy na Lužsku, Prosečsku a Skutečsku jsou osmnáct minut. To znamená, že do loňského roku, než parlament dojezdové lhůty prodloužil z patnácti na dvacet minut, zde byl trvale porušován zákon. Připomínám, že v jiných okresech a ve velkých městech dosahují dojezdové časy pouze několika minut," řekl Pavel Novotný.

Záchranka má nyní v Pardubickém kraji pětadvacet posádek na patnácti místech. Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Pavla Svobody odpovídá jejich rozmístění hustotě populace.