Dítka seřazená na trávníku před školkou zvědavě očekávajíí, co se bude dít. Spontánně začínají skandovat: „Hasiči! Hasiči!"

Jenže ouha, čtyři děti a učitelka chybějí! Zůstaly v zakouřeném prostoru a je třeba je zachránit. Tak vypadá scénář taktického cvičení hasičů, který se odehrál ve čtvrtek v Chrudimi.

MASKY NASADIT

Hasiči natahují hadice a proudy vody likvidují fiktivní plameny, mezi tím už skupina s nasazenými dýchacími maskami prohledává učebny a pátrá po ztracených dětech. Brzy je naleznou, jak se krčí v koutku umýváren i s učitelkou.

Skrz kouř (byť pouze simulovaný) však projít nemohu a musejí si obléknout takzvané vyváděcí masky. Jenže nasadit ji vyděšenému dítěti není jen tak. Oranžová kukla z níž syčí přívod vzduchu nevzbuzuje moc důvěry. Ostatně i proto se toto cvičení také koná.

Hasič odepíná svůj dýchací přístroj, aby mu bylo vidět do obličeje, usmívá se, dítka uklidňuje a přitom vysvětluje, jak vyváděcí maska funguje a že se není třeba vůbec ničeho bát.

TO BYLA NÁDHERA!

Během chvilku už se děti osmělují a v maskách, přikryté dekou kvůli tepelnému komfortu, odcházejí v doprovodu hasičů ven do bezpečí. Učitelka se však nadýchala kouře a po svých neodejde. Hasiči ji proto snášejí na nosítkách. Když ji venku odpoutají, okamžitě ji obklopí houf dětí nadšených a vděčných, že milovaná kantorka přežila bez úhony.

Pořádnou podívanou je pro dítka i balení hadic a úklid vybavení po zásahu zpátky do aut, čemuž zvědavě přihlížejí. „To byla krása!" vzdechne na odchodu do třídy jeden hošík.