Na začátku května se v areálu Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka otevře Brána do pravěku, která návštěvníkům představí dávná zvířata i rostliny, které se na zemi vyskytovaly před desítkami tisíc let.
Vedoucí Pasíček Josef Cach si tuto novinku pochvaluje: „Stanici nám to doplní a přiláká návštěvníky, z nichž by se mohli rekrutovat i možní sponzoři, kteří by nám pomohli se zajištěním provozu."
Záchranná stanice se totiž už od minulého roku potýká s finančními problémy. Hospodaří tu s ročním rozpočtem zhruba tři miliony korun, příspěvky ze státní kasy však od minulého roku vypadly, takže záchranné stanici najednou chybělo více než 300 000 na provoz.
„V loňském roce jsme museli omezit dojezdy pro zraněná zvířata a to pokračuje i letos. Jezdíme hlavně pro akutní případy a prosíme nálezce, aby nám raněná zvířata přivezli do Pasíček nebo na sběrná místa. Museli jsme také osekat provoz a propustit několik zaměstnanců. Naštěstí nám pomohly Lesy ČR, takže jsme se jakž takž udrželi. Vždy jsme měli rezervu do následujícího roku a ta je teď minimální," říká Josef Cach.
Sponzoři stanici různě podporují. Například exkurze s sebou pravidelně přivážejí krmivo pro ta zvířata, která už musí v Pasíčkách zůstat. Od roku 2005 zde funguje program adopce na dálku. Z dotačních grantů se daří získávat jednorázové prostředky na investiční akce, nicméně jak vedoucí stanice poznamenává, tu schází stabilní zdroj financí na běžný provoz.
Plné ruce práce
Pracovníci Pasíček přivezli do záchranné stanice v loňském roce více než 1200 zvířat a spoustě z nich pomohli přímo v terénu, a to například vrácením zpět do hnízda. Mezi raněnými byli například čápi visící z komínů za nohu nebo labutě zamotané do rybářských vlasců.
Počet telefonátů do záchranné stanice postupně stoupá, neboť stoupá povědomí veřejnosti o Pasíčkách obecně.
„Minulý rok k nám zavítalo na exkurze více než 12 000 dětí, které to doma řeknou rodičům a ti už vědí, kam zatelefonovat, když nějaké zraněné zvíře objeví," vysvětluje Josef Cach. Nejvíce práce mají zvířecí záchranáři právě teď na jaře, kdy se rodí mláďata.
Pomoc v jednání
Jistá naděje na stabilní zajištění provozu nyní svítá ze strany Pardubického kraje. Na čtvrtečním jednání zastupitelé Pardubického kraje projednávali podporu pro záchranné stanice pro zvířata v Zeleném Vendolí a Pasíčkách.
„Na červnovém zasedání předložíme návrh, jak stabilizovat provoz záchranných stanic pro zvířata, když stát vysadil jejich podporu a uvedl je do ekonomických potíží," dodává vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Pardubického kraje Josef Hejduk.
Školy, firmy i jednotlivci pomáhají zvířatům pomocí adopce
Záchranná stanice volně žijících živočichů Pasíčka je nezisková organizace a její existence záleží hlavně na sponzorech. Od roku 2005 zde proto funguje program Adoptuj si zvířátko.
Adopce vybraného, trvale handicapovaného živočicha spočívá ve finančním příspěvku, který je určen na veterinární péči, stravu, opravy voliér apod.
Adopce zvířete se počítá na období jednoho roku a není závazkem v adopci pokračovat i v dalších letech. Ceny na jednotlivá zvířata jsou symbolické z důvodu dostupnosti i menších kolektivů.
Mezi „náhradní rodiče" patří školy i školky z celého Chrudimska i okolí, jednotlivci i firmy. Poštolku obecnou tu například adoptovali žáci 1. A. ze Základní školy Smetanova v Hlinsku.
Zájemci o podporu naleznou všechny informace na webu www.pasicka.cz.