K nejčastějším pacientům stanice patří třeba poštolky obecné, které do stanice přicházejí s různými zraněními počínaje poškozením končetin po zlomení křídel. Nedávno dvanácti uzdraveným dravcům daly svobodu děti z dětských domovů, které pobývaly v záchranné stanici na ekologicky zaměřeném táboře. "Pomáhají s krmením a úklidem zvířat a odpoledne se účastní různých her a výletů zaměřeným na ochranu životního prostředí," řekl vedoucí Záchranné stanice Pasíčka Josef Cach.

Pomoc záchranné stanici můžete ZDE

Vše by vypadalo ideálně, ale bohužel se objevily problémy s kapacitou. "Máme připravenou modernizaci, která spočívá především ve výstavbě nových rehabilitačních voliér. Obracejí se na nás další stanice z republiky, kdy potřebují pomoci s rozlétáním zvířat ve velkých rozletových voliérách," vysvětlil Josef Cach. Pasíčka mají v současné době tři rozletové voliéry a potřebují jich ještě sedm.

Bez finanční injekce se tato organizace neobejde, a proto využila výběrového řízení, které vyhlásil státní fond životního prostředí. "Podali jsme tam žádost zatím jako jediní, takže bychom uspět mohli. Jde o poslední možný zdroj financování záchranných stanic z prostředků Evropské unie," zdůraznil Cach.

Na modernizaci Pasíček přispěl i Pardubický kraj nebo společnost ČEZ, ale stále do potřebné sumy chybí celý milion korun. Proto záchranná stanice vypíše koncem srpna nebo začátkem září veřejnou sbírku. Pokud by byla úspěšná, celý projekt za dvacet milionů korun se stane skutečností. Ptáci a savci by se tak mohli dočkat obří rozletové voliéry vytvořené z kvalitních materiálů odolných proti povětrnostním vlivům. K ní se podle projektu dají připojit i další voliéry sloužící k rehabilitaci opeřených pacientů.

Pardubický kraj poskytne Pasíčkám tři miliony korun. „Záchranné stanice odvádějí těžkou, ale velmi potřebnou práci, která spočívá zejména v odchytu, přepravě, ošetření, intenzivní péči a následné rehabilitaci různých živočišných druhů,“ vysvětlil radní pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil. Ten se pravidelně účastní vypouštění uzdravených zvířat do volné přírody. Naposledy to bylo pod hradem Kunětická hora, kde se svobody dočkalo dvacet vyléčených dravců.

Záchranná stanice a ekocentrum „Pasíčka“ je zařízením nestátní, neziskové organizace Českého svazu ochránců přírody. Vlastní areál se nachází na území Pardubického kraje v katastrálním území obce Bor u Skutče. Původně zde stálo opuštěné hospodářské stavení, které se z části adaptovalo pro vytvoření základního provizorního zázemí organizace. V dalším období zde bylo, za podpory sponzorů, drobných grantů a zejména svépomocí zbudováno několik voliér, které se rozdělily do dvou uskupení, a to expoziční části a léčebné části. Na tyto stavby navázala kompletní rekonstrukce centrální budovy areálu, která se tím proměnila v pobytové ekocentrum, jehož část slouží pro ekologickou výchovu a osvětu. Druhá část vytváří zázemí pro chod areálu Záchranné stanice. V roce 2010 proběhla v rámci podpory Evropské unie výstavba dalších léčebných komplexů a pořízeno další vybavení.

Léčba zraněných opeřenců je často náročná, ale odměnou je jejich vypouštění do volné přírody. | Video: Záchranná stanice Pasíčka