„Konečné slovo má pochopitelně Ministerstvo zdravotnictví. My zatím nepředpokládáme, že by se žáci 2. stupňů do škol vraceli. Týdenní incidence tomu nenapovídá,“ vysvětlila ředitelka odboru dětí a mladistvých krajské hygieny Lenka Labudová.

Počet lidí v kraji s potvrzeným onemocněním covid-19 je totiž 146 případů na 100 tisíc obyvatel. „Můj odhad je, že bychom o návratu žáků na 2. stupeň mohli začít uvažovat v příštím týdnu. To by znamenalo, že by se mohli do škol vrátit 11. května, ale to je, prosím, zatím jen odhad,“ objasnila ředitelka odboru epidemie krajské hygieny Olga Hégrová.

Nejnižší nárůst nových případů, který se blíží mezní hodnotě, má Pardubicko. To eviduje v přepočtu 125 pozitivních případů za posledních sedm dní. Druhou příčku pak zaujímá Orlickoústecko se 143 pozitivními případy.

Vůbec nejhůře v kraji je na tom Svitavsko, kde hygiena za posledních sedm dní potvrdila 188 případů na 100 tisíc obyvatel.

Všechny děti z druhého stupně se však nebudou moci potkat ani v momentě, kdy se epidemická situace zlepší. Stejně jako u prvního stupně budou žáci v režimu rotační výuky. Jeden týden se budou učit z domu on-line, další týden budou ve škole a podstoupí dvakrát týdně antigenní testování.

V Trutnově se v pondělí 26. dubna kompletně otevřely mateřské školy, děti zamířily i do MŠ Komenského.
Školky rozdělily východ Čech. Na Pardubicku maminky smutní, na Hradecku jásají

Žáci prvních stupňů se přitom do školních lavic vrátili už v polovině dubna. I pro ně je podmínkou rotační výuka a pondělní a čtvrteční antigenní testování.

Povinné testování však zatím prokázalo jen minimum pozitivních žáků. „Za minulý týden evidujeme zhruba stejný počet pozitivních záchytů jako v týdnu minulém. Jedná se stále o promile případů,“ popsala Hégrová.

Celá řada ředitelů tak pochybuje o kvalitě antigenních sad. Ředitel Základní školy Studánka v Pardubicích Filip Patlevič by volil kvalitnější PCR testy. Sám ale uznává, že se jedná o drahou variantu, na kterou zkrátka nejsou peníze. „Když už bychom ale přešli k testování metodou PCR, přikláněl bych se k tomu, aby se zrušila rotační výuka a aby žáci chodili do školy bez roušek,“ řekl.

Druhé stupně základních škol se od pondělí 3. května otevřou prozatím jen v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Sousední Královéhradecký kraj eviduje pouhých 57,1 případů na 100 tisíc obyvatel. Po Karlovarském kraji se tak jedná o kraj s nejmenším počtem týdenních přírůstků. Blízko „magické hranici“, jak označil mezní hodnotu pro návrat žáků 2. stupně ministr zdravotnictví Petr Arenbeger, možná brzy překoná také Praha a Středočeský kraj. O tom, kdy se žáci z těchto regionů vrátí do škol, rozhodne vláda ve čtvrtek. V celé České republice je přitom 155 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.