Svaz knihovníků a informačních pracovník České republiky vyhlásil březen měsícem čtenářů a do této celorepublikové akce se zapojily také knihovny na Chrudimsku. Nejen pro čtenáře se chystají desítky rozmanitých akcí i příležitostí, jak si obohatit vlastní sbírku knih.

Například Městská knihovna Hlinsko připravila na 15. března od pěti hodin odpoledne cestopisnou přednášku Vladimíra Lemberka nazvanou Norsko – 13 chvál jedné země. Ve středu 23. března se v knihovně od tří uskuteční čajové literární odpoledne a v úterý 29. března zavítá do Hlinska spisovatelka Jarmila Doležalová, která bude se čtenáři besedovat o Ležákách a přečte jim úryvky z nového rukopisu.

Ani oddělení pro dětské čtenáře se nenechá zahanbit. Už dnes od půl čtvrté zde začne jarní tvoření pro děti a rodiče, 11. března vypukne tematický večer Na dvoře Karla IV., jehož součástí bude kvíz o tomto panovníkovi a výstava prací přihlášených do soutěže Králové v pohádkách.

„Ve středu 9. března proběhne od 14:00 slavnostní vyhlášení výsledků a čtení vítězných prací literární soutěže Hlinecký hrneček. Rovněž vyhlásíme čtenáře roku z obou oddělení," dodávají pořadatelé.

Soutěže a výsledky

Třemošnická knihovna také nezůstává pozadu. V průběhu března se budou vyhlašovat nejen ti NEJ čtenáři, ale také výsledky soutěží O Hliníkové království a Pán a paní z hradu Lichnice. U příležitosti Mezinárodního dne žen 
8. března se v knihovně uskuteční doprovodný program a místní knihovnice připravily také novou anketu i záložky pro každého.

Kdo by si chtěl rozšířit domácí sbírku knih, ten jistě uvítá burzu knih v lužské knihovně a výprodej vyřazených svazků, který bude pořádat Městská knihovna Chrudim od 8. do 11. března ve svém vestibulu.

„V tomto týdnu probíhá také celostátní akce Týden čtení a knihovnu navštíví nejen chrudimské MŠ a ZŠ, ale také knihovnice půjdou předčítat do zdravotnických a sociálních zařízení," uvádí knihovnice. .

Nocleh na závěr

Chrudimská knihovna ve spolupráci s Gymnáziem Josefa Ressela připravila na 20. března od půl druhé oblíbené Listování, tentokrát na téma velmi oblíbené dětské knížky Pavla Šruta a Galiny Miklínové Lichožrouti. Na začátku představení vystoupí malí kouzelníci Tonička a Adam Palukovi s Magickou show.
„Již dva roky úspěšně probíhá Akademie 3. věku o kterou je stále větší zájem. Přednášky se konají každý týden a na jedné z přednášek udělíme nejstaršímu čtenáři Čestné členství," dodává ředitelka knihovny Hana Mazurová.

Březen coby měsíc čtenářů už tradičně uzavře velmi oblíbená Noc s Andersenem, která se bude konat na mnoha místech v regionu.

Co se nejvíc čte?

Pokud bychom měli určit jeden literární žánr, který mají čtenáři v oblibě, tak by to byly milostné romance, někdy též označované jako růžová knihovna nebo „harlekýnky". „To je stálice. Zájem o tyto knihy nestoupá, neklesá, je prostě stále stejně velký," poznamenává knihovnice Romana Šonská.

Kdybychom ale na postu nejpůjčovanějšího žánru tipli detektivky, také bychom nebyli daleko od pravdy. Je však zajímavé, že i když se na českém knižním trhu stále více zabydlují takzvaní severští autoři detektivek, jakými jsou například Stieg Larsson nebo Jo Nesbø, mezi staršími čtenáři dál vesele kralují tuzemští autoři. Důvod je prostý a zcela jasně jej vysvětluje Romana Šonská. Senioři mají totiž potíže se jmény hlavních postav, které i při nejlepší vůli jdou jen velmi těžko přečíst a zapamatovat. Oblibě se těší také humoristická díla, jako například Poslední Aristokratka z pera Evžena Bočka, která jde v chrudimské knihovně doslova z ruky do ruky.

Jak se blíží maturity, tak si do knihoven nachází cestu stále více studentů v zoufalé snaze načíst minimálně 20 svazků z předepsaného seznamu povinné literatury. „Vybírají si ty nejtenčí svazky. Když jim přinesu souborné vydání pěti her Williama Shakespeara, tak se hroutí, kolik to má stránek. Musím je uklidňovat, že stačí projít jen zhruba pětinu," usmívá se knihovnice.

I když se v kinech pravidelně objevují adaptace populárních knih, po jejich premiéře se v knihovnách na literární předlohu rozhodně nestojí fronty. „Minulý týden jsme zaznamenali větší zájem o dílo Umberta Eca, když se rozšířila zpráva, že tento autor zemřel," dodává Romana Šonská.

Navzdory snaze nakladatelů vymanit komiksy z obecného názoru veřejnosti, že už dávno nejsou literaturou pouze pro děti, si je v knihovně prakticky nikdo z dospělých nepůjčuje.