O Samhainu
Z astronomického hlediska připadá Samhain na počátek listopadu. Do dnešních dob se nám v anglosaské tradici tento svátek zachoval v poněkud civilnější podobně, a to jako Halloween nebo jako Večer všech svatých. U nás pak na tradici Samhainu navazují Dušičky.
Keltové věřili, že se během těchto dní stírá hranice mezi naším světem a zásvětím a přes hranice přicházejí duše mrtvých předků, aby se znovu setkali se svými blízkými. U domů se proto zapalovaly ohně či svíce, aby předci věděli, kam jít. A děláme to i dnes, kdy dáváme svíčky do vydlabaných dýní.

Sotva za hosty zapadnou dveře, ocitnou se na rozcestí. Zem je tu vysypaná listím a na stěně visí fotografie ze všech akcí, které sdružené Boii během celého roku pořádalo.

Z přilehlé kuchyně voní čerstvě vařený jablkový kompot. Pro zahřátí se tu podává i medovina nebo dýňová polévka. Kdo by přeci jenom rád okusil něco mastnějšího, může se s chutí zakousnout do chlebu se škvarkovou pomazánkou.

Přírodní strašidla

První patro zámečku se změnilo na výrobní fabriku. Děti zde mohou vyrábět nejrůznější strašidla a k dispozici mají širokou nabídku dýní, patizonů, šišek, uschlé trávy, květů a spoustu dalších přírodnin. Dětské fantazii se meze nekladou, a tak brzy vznikají vpravdě originální stvoření. Jedno takové vyrobila i Sára Slezáková z Pardubic. „Na dýni jsem prostě připevnila, co se mi líbilo," hodnotí svůj výtvor, když jej nese na výstavku.

Malí účastníci se kromě prohlídky výstavy Po stopách Keltů mohli pustit i do výroby lampionů z voskovaného papíru, který bylo možné pokreslit zcela podle libosti. Takto vlastnoručně vyrobená svítidla přišla záhy velmi vhod, neboť po přednášce o životě Keltů a harfovém koncertu se na nádvoří shromáždil lampionový průvod čítající zhruba stovku účastníků.

S nasavrckými Bóji v čele se procesí po páté hodině vydalo k magickému kruhu kamenů, kde druid provedl obřad.