"Houbaři, pozor! Pozvolna se zvyšuje pravděpodobnost růstu hub. V tomto okamžiku je největší v Karlovarském kraji a v horských oblastech (např. na Šumavě, Krkonoších, Jeseníkách či Beskydech)," uvedl včera Český hydrometeoorologický ústav ve své aktuální houbařské mapě. 

Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech (index API30) v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní.Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech (index API30) v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní.Zdroj: ČHMÚ

Obecně podle meteorologů platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.

Každodenně aktualizovanou mapu pravděpodobnosti růstu hub najdete ZDE

"Zároveň se zvyšuje i aktivita komárů. Nejméně příznivá situace bude v jižních Čechách, na jižní Moravě a v Polabí," podotkli. Aktivita klíšťat je zhruba na obvyklém průměru.

Index aktivity komárůIndex aktivity komárůZdroj: ČHMÚ