Jednotlivé kompozice vysazené ve čtyřech mísách tak mohou evokovat třeba i cestu kolem světa, protože mimo domácích evropských dřevin je zemí původu rostlin například Japonsko, Čína nebo Severní Amerika.

Dominantou jednotlivých výsadeb jsou jalovce a smrky černé, které jsou dále doplněny zimolezy kloboukatými (Čína), tavolníky japonskými nebo medvědicí lékařskou (Evropa).
Na první pohled medvědici téměř nerozeznáte od brusnice obecné, je to rovněž stále zelený keřík s drobnějšími kožovitými listy, ale květy i plody se velice podobá brusince. Na příhodných místech často tvoří rozsáhlé porosty, podobně jako vřes. Medvědici lékařskou u nás ve volné přírodě běžně nenajdeme, a pokud bychom měli to štěstí, rozhodně bychom ji neměli trhat, je totiž rostlinou chráněnou.

Kompozici doplňují aromatické byliny jakou je třeba ožanka kalamandra. Tato vytrvalá bylinka tvoří v efektní nízké keříky se záplavou drobných, růžových kvítků. Patří do čeledi hluchavkovitých a je silně medonosná, květy lákají motýly, včely a čmeláky.

Nádherná modře kvetoucí trvalka, levandule lékařská, si svojí vůní získá srdce všech kolemjdoucích. Příjemné aroma vydávají všechny její části, nejvíce ze všeho však voní jasně modré nebo nafialovělé kvítky, uspořádané v úzkých vzpřímených klasech. Vyrůstají na vrcholku lodyhy vstřícně obrostlé podlouhlými čárkovitě kopinatými listy šedozelené barvy.

Oko obdivovatele výsadby jistě přitáhnou i drobné oválné tmavě zelené lístky mateřídoušky citronové s bíle lemovaným okrajem a jemnou citrónovou vůní. Zanedlouho rozkvete drobnými růžovofialovými trubkovitými květy. Stálezelený polokeř s jehlicovitými a stříbřitými listy, které obsahují mnoho éterických olejů je smil vlašský. Květní úbory jsou žluté. Listy mají lehké karí-aroma, koření se jimi masitá a zeleninová jídla, rýže, omáčky i polévky.

PASTVA NEJEN PRO OČI

„Věříme, že tato malá kolekce převážně aromatických rostlin navodí „obyvatelům" pavilónu nejen potěchu po oči, ale především nosy si přijdou na své. Byliny ve svých tkáních obsahují buňky naplněné silicemi – éterickými oleji. Ty se koncentrují a uvolňují do vzduchu právě na přímém slunci, kterého svým umístěním mají dostatek," řekla mluvčí lužské léčebny Jana Zavřelová. (mv)