„K bytům náleží malý díl zahrádky, které jsou pronajaté od ZD Rosice. Každý rok na jaře však bývají zahrádky zaplavené,“ uvádí paní Rabasová, která v bytovce žije. Voda se na pozemky dostává nevhodně řešeným potrubím z nedalekého rybníka.

V letošním roce však voda zaplavila pozemky 23. března a ustoupila až v polovině dubna. Vzniklá louže zabírala plochu desítek metrů čtverečních a byla hluboká až 1,5 metru. „O pomoc byl požádán starosta obce Aleš Nedvěd, který slíbil se přijde podívat. Po po telefonické urgenci řekl, že nemá čas a do dnešního dne se nepřišel podívat. Byl kontaktován i místní hasičský sbor, který přislíbil pomoc, ale nakonec opět nikdo nepřišel ani na konzultaci,“ stěžuje si Rabasová.

Na problému mají podle Rabasové největší podíl rybáři z Hrochova Týnce, kteří mají na starosti místní rybník. Ti spravují i přívod vody z řeky do rybníka, výpust z rybníka do řeky a stavidlo. „Z rybářů však nikdo neprojevil o problém sebemenší zájem,“ říká Rabasová. Z pozemků pod vodou a z hnijících rostlin se tak dlouho táhlo nevábné aroma.

Zájezdecký starosta Aleš Nedvěd o problémech s bažinou ví. S paní Rabasovou sice nejednal, zato však oslovil přímo rybáře. „Ti mi přislíbili, že provedou taková technická opatření, že voda se už ani za zvýšeného stavu do potrubí k bytovkám nedostane. Vodní přepad, který tomu zabrání, má být hotov do konce května,“ komentuje výsledek svého jednání starosta Nedvěd.

Louže mezitím za za vydatné pomoci teplého počasí nakonec z pozemku zmizela. Příští jaro ale sliby prověří.