Řeky však dosáhly jen 1. povodňových stupňů a odpoledne začaly zvolna opadávat. A na tocích z Orlických hor či Krkonoš sice hladiny stoupaly, ale jen pomalu a večer stále byly hluboko pod hranicí vyhlášení povodňového nebezpečí. A do toho navíc přišly uklidňující zprávy meteorologů a hydrologů.

„První stupně jsme zaznamenali na Novohradce a Chrudimce, odpoledne už zmizel na Cidlině. Sníh ze středních poloh sice dál odtává, ale pomalu a žádné nebezpečí nehrozí. Obleva není prudká,“ uvedla včera odpoledne Petra Šulcová z dispečinku Povodí Labe.

Sníh už drží jen v Krkonoších, Orlických horách a na Vysočině v polohách nad 500 metrů. Jinde už odtál. A předpověď meteorologů je milosrdná. Celý týden sice bude relativně teplo a ke všemu i deštivo, ale právě na horách by se teploměr měl držet celé dny jen těsně nad nulou. Přehrady na horním toku Labe jsou upuštěny, aby zadržely očekávané přívaly vody z hřebenů Krkonoš.

Současné oteplení však hrozí sesuvy lavin v Krkonoších. V nejvyšších českých horách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. A ten je podle horské služby nejzrádnější. „Vlivem oteplení, popřípadě deštových srážek, se zvyšuje riziko sesuvu lavin, a to především v odpoledních hodinách,“ varuje Horská služba.

Povodeň na přelomu března a dubna 2006, která zaplavila stovky domů, některé vesnice na Litomyšlsku úplně odřízla od světa a poničila hřebečský tunel mezi Moravskou Třebovou a Svitavami, přišla za úplně jiné situace. Všude leželo mnohem více sněhu a teploty trhaly rekordy.

Teplá fronta po dlouhé a na sníh velmi bohaté zimě tehdy přišla 22. března. V prvních dnech bylo jen kolem pěti stupňů na nulou, ale teploty rychle stoupaly až k historickým 20,8 stupně Celsia, které byly naměřeny v pražském Klementinu 27. března. Do toho se následující den přidal déšť a dílo zkázy i přes mírné ochlazení na průměrných denních 10 stupňů bylo dokonáno.

Sníh tál jak šlehačka na dortu. Všude a rychle. Záplavy v plné síle propukly poslední březnový den. Ikonou tehdejšího řádění velké vody se stala Cerekvice nad Loučnou u Litomyšle. Nejhůř dopadla zdejší mateřská škola, která musela být evakuována, lidé vynášeli bahno z většiny domů.
V nedaleké Dlouhé Třebové se 2. dubna utopil 55letý důchodce. Spadl do túně vytvořené z naplavené vody.

„Na povodí menších toků byl v některých profilech překročen dvacetiletý průtok, například v Dašicích na Loučné, ve Vestci na Mrlině nebo v Malé Čermné na Tiché Orlici. Místně bylo dosaženo i 50letého průtoku, například v Cerekvici na Loučné nebo na Žejbru ve Vrbatově Kostelci,“ uvedla později povodňová analýza Českého hydrometeorologického ústavu.

Aktuálně z regionu

Mezi obcemu Uhřetice a Uhřeticka Lhota voda v úterý zaplavila pole a rozlévá se i do zahrad.