Měsíc prochází souhvězdími Panny, Vah a Štíra. Dne 3. září je v konjunkci s hvězdou Spika, nejjasnější stálicí v souhvězdí Panny, 6. září večer se promítá ve Štíru nedaleko hvězdy Antares, která je zajímavá svou načervenalou barvou. V neděli 7. září je Měsíc v první čtvrti, týž den prochází odzemím.

Planety sluneční soustavy: Všechny okem pozorovatelné planety s výjimkou Jupitera se promítají ve směru ke Slunci a nejsou viditelné. Jupiter se pohybuje v souhvězdí Střelce, nejvýše nad obzorem je v první polovině noci. Vychází už kolem páté hodiny večer, zapadá hodinu po půlnoci. Seskupení Merkura, Měsíce, Venuše a Marsu nastává 2. září odpoledne. K pozorování tohoto úkazu musíme použít dalekohled, úkaz se odehraje za denního světla.

V tomto týdnu jsou dobře viditelné ranní přelety Mezinárodní kosmické stanice, nejjasnější průlet ISS nad územím východních Čech je pozorovatelný 4. září v době od 4.43 do 4.47 hodin letního času.

Informace o dalších přeletech této kosmické stanice lze získat dotazem odeslaným na elektronickou adresu: preletyiss@seznam.cz.


Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici