K jednomu z chrudimských obchodních domů přijíždí mikrobus z Trpišova. Zastavuje na parkovišti a z jeho útrob vystupují lidé s dlouhými nákupními seznamy. „Zpátky odjíždíme za hodinu," připomíná řidič pasažérům. Polovina z nich už ho však neslyší, protože bere útokem nákupní vozíky… Tak nějak by to mohlo třeba vypadat, jestliže se slatiňanské radnici nepřihlásí nový nájemce bývalé trpišovské prodejny.

„Lidé z Trpišova si doma nemůžou nic nakoupit od listopadu minulého roku, kdy byla ukončena dlouholetá všeobecně prospěšná a lidmi chválená prodejní činnost paní Málkové. Tenhle palčivý problém tíží zejména starší a imobilní občany. Opravdu proto uvažujeme například o pronájmu mikrobusu, jímž bychom Trpišovské vozili na nákupy," říká slatiňanský starosta Ivan Jeník.

„Další možností je, že bychom požádali o řešení některého z provozovatelů pojízdných prodejen. I jeho služby bychom ale museli dotovat. Rozhodnou zřejmě lidé v anketě," přemítá slatiňanský starosta.

Další možnosti

Město Slatiňany, jehož místní částí Trpišov je, zřejmě učiní poslední pokus o přivábení nového nájemce. „Pravděpodobně nabídneme nájem prodejny zdarma, což by znamenalo, že nový nájemce by platil jen za elektřinu, vodu a za další režijní výdaje," doplňuje starosta Jeník.

Město rovněž zvažuje aktuální nabídku, podle níž by se bývalá prodejna mohla proměnit ve zpracovnu ovoce, kde by lidé našli několik pracovních míst.