Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Záklopy' uchovává pro další generace

Hlinsko – Stovky lidí kolem nich projdou, zná ale někdo jejich přesný význam? Řeč je o tzv. záklopových prknech ve štítech chalup.

2.6.2011
SDÍLEJ:

ALOIS MACHÁČEK před jednou z roubených chalup hlineckého Betléma. Jeho řemeslné dílo tu mají každý den na očích tisíce návštěvníků skanzenu. Foto: Radek Latislav

Jejich umělecké zpracování s náležitou hrdostí vypovídá mnoho o našich předcích. Tradiční zvyklost se nevyskytuje jen na Hlinecku, ale díky Aloisovi Macháčkovi je v lokalitě Betlém a skanzenu Veselý kopec nejvíce na očích. Zašli jsme se do konzervátorského pracoviště podívat za vás. V prvním díle vám představíme původ tradice a základní pojmy s tím spojené.
Původ nápisů a jejich význam se datuje hluboko do historie, kdy nešlo o ojedinělý zjev pouze na hlineckých stavbách v dnešní lokalitě Betlém. Podle Aloise Macháčka šlo o zvyk doložitelný na mnoha stavbách ve východních Čechách. A nejen těch dřevěných. „V jistém období v minulosti se stal nápis samozřejmým doprovodem kamenné, zděné i dřevěné stavby. Štíty a lomenice bez nápisů by se zdály nedokončené, tak dalece se tento zvyk vžil do názorů našich předků,“ vypráví o téměř zapomenutých zvycích Macháček.

Vlastní křestní list

Národopisec a hlinecký badatel Karel Václav Adámek, který se zasloužil ve velké míře o rozkvět města, psal o záklopech, jako o „křestním listu chalupy“.
Hluboký původ tohoto zvyku lze hledat podle Macháčka mnohem dál v historii, v dobách římských. „Tento zvyk není náš původní, domácí. Už dávno předtím, než se Slované usadili v našich zemích, byl velmi intenzivně pěstován a rozšířen v římském impériu, ale i mnohem dál, o několik tisíc let nazpět na vstupních branách egyptských chrámů a hrobek.“
Zajímali jsme se, které ozdobné prvky chalup to jsou. Při čelním pohledu na chalupu uvidíte záklopu, okřídlí a někdy barvou ozdobenou římsu. K záklopě se naši předci dostali fakticky nepřímo. „Zdobený štít domu (lomenice) reprezentoval majitele ve společenství sousedů, chudého jednoduchou výzdobou, bohatého přiměřeně honosnějším článkováním a krajkováním,“ připisuje konzervátor rozpoznatelné znaky zdobení k rozličným sociálním třídám. Lomenice, která tehdy majiteli patřičně provětrala peněženku, musela být před nepohodou řádně ochráněna.
Jak dodává podrobněji Macháček: „Proto byla přes lomenici prodloužena křídla střechy. Nahoře ve špičce byla za stejným účelem vytvořena zkosením střechy malá valbová stříška. A proto, že připomínala kuklu jako přikrývku hlavy, dostala jednoduše jméno kukla.“ Nakonec byla kukla odspodu „zaklopena“ prknem a tak se dostáváme k termínu záklopa.

Díla až 250 let stará

Některé malované prvky se dochovaly až několik stovek let. Sám mistr nás o tom přesvědčil. „Záklopa se přímo nabízela k umístění údajů o stavbě jednak svou polohou v ose lomenice a pak i tím, že byla dokonale chráněna proti dešti, pokud byl šindel na kukle v pořádku.“ Tak se písmo i výzdoba mohla zachovat až 250 let. To nám na fotografiích domku č. p. 159 na Betlémě v Hlinsku dokazuje Alois Macháček. Dnes je na stejném objektu nerozpoznatelná kopie od Aloise Macháčka.
Okřídlí, spolu se záklopou tvořilo nezbytnou doplňující výzdobu lomenice. Jak nám konzervátor názorně ukazuje na jedné z chalup na Betlémě: „Aby pěkný dojem lomenice nebyl v pohledu rušen obnaženou konstrukcí latí a šindelů, byla pod křídla střechy pobíjena malovaná prkna zvaná okřídlí.“
Jaký měli lidé později vztah k zdobeným prknům, vám povíme příště. Ukážeme vám také, jak se taková „záklopa“ vytvářela a kde se s nimi můžete setkat.
Radek Latislav
2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z areálu arboreta v Luži.

Komule Davidova přiláká do Hamzova parku a arboreta motýly

Chodba v přízemí chrudimské radnice. Odsud se teď do obřadní síně nikdo nedostane.

Opravy nahrávají snoubencům

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Chrudim – Na chrudimském pracovišti Úřadu práce ČR v Pardubické ulici se v zítra od osmi do jedenácti dopoledne uskuteční první ročník Burzy práce pro osoby se zdravotním postižením.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Když kohout kokrhá, HC Chrudim ztratí první utkání

Chrudim - První porážku v sezóně připravil chrudimským hokejistům celek České Třebové.

Pro voliče pojede do místních částí auto

Seč – Pro větší pohodlí voličů v nadcházejících parlamentních volbách vypraví vedení Seče pro obyvatele místních částí Hoješína, Počátek a Prosíček auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení