„Zároveň stoupají také požadavky na úroveň výuky, takže je jasné, že potřebujeme nové prostory. Máme nyní požádáno o dotaci a v případě, že budeme úspěšní, chceme na části volného ústředního prostranství v areálu školy zbudovat přístavbu se čtyřmi moderními specializovanými učebnami,“ předestírá plány chrastecké radnice tamější starostka Martina Lacmanová.

Ředitelka základní školy Lenka Budínská přidává další podrobnosti: „V zamýšlené přístavbě by byla učebna chemie, pak by tam byly dílny, dále učebna cizích jazyků a ještě specializovaná učebna fyziky.“

Všech 468 stávajících žáků chrastecké základní školy může v současnosti využívat pouze dvou učeben. Jedna je určena pro výuku jazyků a druhá slouží pro výuku fyziky a chemie. „Z obou těchto učeben teď ale potřebujeme udělat kmenové třídy, protože nynější kapacita těchto tříd nám už nedostačuje. Celkem nám v nich chybí na čtyřicet míst,“ pokračuje ředitelka Budínská.

Do ZŠ Chrast dochází letos oproti loňsku o jedenáct dětí víc. „Za posledních pět až sedm let nám ale přibylo už celkem 60 dětí,“ shrnuje číselný údaj ředitelka školy.

Rozpočtová cena přístavby se pohybuje někde pod dvaceti miliony korun, avšak až 90 procent z uznatelných výdajů by nakonec mohla pokrýt zmíněná dotace z integrovaného regionálního operačního programu.