To ale není vše. Kvůli suchu začaly v parku umírat i vzrostlé stromy.

Nežízní jen sazenice

Slatiňanský kastelán Jaroslav Bušta sleduje osud opečovávané vegetace se znepokojením. Přitom zatím marně vyhlíží mraky, jež by mohly přinést kýžený trvalejší déšť.

„Sucho nabírá příšerných rozměrů, zvlášť v parku na plošině bez přirozeného potoka. Za poslední tři měsíce uschlo deset stromů a další budou bohužel přibývat,“ uvedl kastelán. „Mluvím o původních, vzrostlých stromech, nikoliv o nové výsadbě, kterou jsme tu začali realizovat v rámci obnovy zámeckého parku. Mladé stromky samozřejmě pečlivě zaléváme, takže z nich neuschlo nic. Vodou z jezírka zaléváme také keře i některé vzrostlé stromy, ale všechny je prostě zalít nelze. Na to nemáme dostatek lidí, techniky, ale ani vody,“ upřesňuje kastelán. Největší přání všech lidí na zámku je teď podle něj jasné:

„Dvacet stupňů a mírný déšť po celý srpen!“ tlumočí je kastelán.

Ilustrační foto z Městského parku v Chrudimi
Chrudim rozšíří dětské atrakce, nové vyrostou v parku i na stadionu

Chybějí čísla

Že letos nejen ve Slatiňanech, ale ani jinde na Chrudimsku skoro neprší, to je kastelánovi zřejmé. Oblastí sice prošlo pár bouřek, avšak déšť je v nejlepším případě doprovázel sotva několik minut. Přesnější údaje o srážkách kastelán dispozici nemá. Rád by se jich však dopátral, a tak se na obyvatele Slatiňan obrátil s prosbou: „Máte někdo doma srážkoměrnou stanici? Prosím, podělte se s námi o vaše měření.“ Zatím se ale nepřihlásil nikdo, kdo by požadovanými údaji disponoval.

Hledáme meterology

K výzvě kastelána se připojuje i redakce Chrudimského deníku. Disponuje-li kdokoliv věrohodně získávanými a zpracovávanými údaji o srážkách v některém z konkrétních míst na Chrudimsku, rádi je zveřejníme.

K uceleným lokálním informacím o vývoji počasí a srážek se v současnosti dostanou zejména obyvatelé Svratouchu. V této obci totiž funguje profesionální meteorologická stanice a jí naměřené hodnoty lze průběžně sledovat na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Menší měřicí stanice jsou i na několika dalších místech okresu, ale při lokálních bouřkách už jejich údaje nemusí platit ani pro sousední ves.

Kvalitní meteodata jsou k mání i ze stanice v Krouně. Měřicí zařízení tam spravuje základní škola. Naměřené hodnoty jsou v tomto případě dostupné z odkazu uvedeného na webu školy.

I takhle by to mohlo dopadnout.
Současná vedra rybám nesvědčí