Poté, co tu sídlily Dětský domov a Středisko výchovné péče, nebyl stav bývalého sídla moc reprezentativní. Díky téměř desetimilionové dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj se obec nyní pustila do první etapy rekonstrukce. "Jsem rád, že obec přece jen opravu nevzdala a díky téměř desetimilionové dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj se nyní pustila do první etapy, která zahrnuje rekonstrukci suterénu a přízemí budovy,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek po návštěvě v Hrochově Týnci a prohlídce zámku.

Pardubický kraj už v minulých letech přispěl 200 tisíc korun na opravy historických bran do zámku a na opravu stropní konstrukce, ale potřeby rekonstrukce budovy převyšují celkový rozpočet na opravy památek v celém kraji. „Asi to bude běh na delší trať,“ říká starosta Hrochova Týnce Petr Schejbal. Zámek má uvnitř čtyři obyvatelná patra. Reprezentativní místnosti jsou dochované v prvním patře s historickým dřevěným ostěním i štukovými stropy.

„Tím, že tu nyní nemáme žádný provoz, si tento prostor oblíbili filmaři. Natáčeli tu například scény norského seriálu Atlantic Crossing, nebo českého seriálu Herec. Letos tu však panuje stavební ruch, tak další natáčení bude možné nejdříve napřesrok,“ konstatuje starosta. Po probourání dodatečných příček bude v přízemí knihovna, obnovená malá kaple a společenský prostor na malé oslavy.

Zámeček v Hrochově Týnci.Zdroj: Pardubický kraj