Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek má rozkvést do někdejší krásy

Slatiňany - Socialistická péče se projevila odbouráním částí objektu.

22.7.2016
SDÍLEJ:

Takto má vypadat slatiňanský zámek po zamýšlené opravě. V nákresu na první pohled zaujme návrat některých dříve odstraněných částí částí exteriéru.Foto: reprofoto: Architektonický atelier Masák&Partner

Vnější podobu Státního zámku Slatiňany v minulosti poznamenaly některé necitlivé úpravy. Aby se zámek v celé své kráse vrátil do podoby přibližně z roku 1900, byl nedávno vypracován projekt jeho obnovy i obnovy přilehlého zámeckého parku. Jak nyní informoval kastelán Jaroslav Bušta, projekt prošel i druhým kolem hodnocení Centrály regionálního rozvoje při ministerstvu pro místní rozvoj a směřuje dále k realizaci.

Konec kočkopsa

Pokud projde projekt i zbývajícími stupni schvalovacího procesu, podoba zámku se v budoucnu i s přispěním evropských dotačních peněz znatelně změní.

„V první řadě by šlo o provedení nezbytných oprav. Myslím ale, že když už se něco opravuje, tak by to pak mělo vypadat tak, jak to vypadat má. Neměl by se tedy konzervovat jakýsi kočkopes, který vznikl v rámci socialistické péče, která spočívala v postupném odbourávání jednotlivých částí objektu," uvedl kastelán.

Pátrání v archivech

Návrat zámku do podoby  odpovídající přelomu předminulého a minulého století je logický, neboť jde o období, k němuž se zachovalo nejvíce písemných a obrazových historických podkladů. Jejich dohledání přesto představovalo pro kastelána i pro památkáře množství mravenčí práce. „Pátralo se po všemožných archivech. Nejen v Chrudimi a v Zámrsku, ale také v Národním archivu, v Rakouské národní knihovně atd. Míst, ve kterých se archiválie nacházejí, je samozřejmě spousta, takže podklady se sbíraly po dobu pěti let," připomíná kastelán Bušta.

O zamýšlené budoucí podobě zámku si lze udělat představu na základě přiloženého obrázku. Je na něm ztvárněna podoba jižního průčelí budovy po zmiňované obnově. Vlevo je tak například vidět navrácený západní balkon, který byl odstraněn v 50. letech minulého století a na první pohled zaujmou i navrácené věžičky, jež byly odstraněny ve 40. letech. Patrné jsou též obnovené šambrány kolem oken věže. Tyto ozdobné architektonické prvky, které rámují a tím zdůrazňují okna či dveře na vnější fasádě, byly odsekány v 80. letech minulého století.

Návštěvnost roste

Ve Státním zámku Slatiňany teď naplno běží letní turistická sezóna s běžnými prohlídkami zámeckých interiérů, doplněnými i některými prohlídkami mimořádnými. Tuto neděli tak například dojde na oblíbený zámecký okruh „Od sklepa po půdu".

Aktuálně se návštěvnost slatiňanského zámku vyvíjí lépe, než ta loňská. „V minulém roce nebyl červenec kdoví co, vzhledem k tomu, že panovala hrozná vedra. Lidi tehdy trávili více času u vody a někteří možná raději ani nevycházeli z domu," vybavuje si slatiňanský kastelán.

Autor: Marek Nečina

22.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Téma kampaně? Strach dominuje

Ilustrační fotografie.

České Kimle 2017 ve Slatiňanech

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Chrudim – Přepadení obchodu a výhružné telefonáty do banky spolu na první pohled neměly nic společného, tedy až dosud. Policisté odhalili, že tyto případy mají společného pachatele, kterého začali trestně stíhat.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Chrudim – V uplynulých dvou dnech mohli Chrudimáci potkávat nad kanalizačními příklopy v ulicích města dvojici mužů v reflexních vestách. Šlo o techniky Miloše Novotného z odborné deratizační firmy Ekosan a Marina Fialu z Vodárenské společnosti Chrudim, kteří se v režii vodařů pustili do sezónního hubení potkanů.

Voličské průkazy šly na dračku

Chrudim – Pracovnice odboru správního na Městském úřadu v Chrudimi zaznamenaly v tomto týdnu rekordní počet žadatelů o voličský průkaz. „Celkem jsme jich vydali 242 kusů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení